Farsangi mulatságok közösségeinkben: fergeteges magyar bál Vukováron, vidám jelmezbálokCsúzán és Szentlászlón

114

A farsang a vidám lakomák, bálok és a tavaszvárás ünnepe, melynek jegyében vidékünkön is számos mulatságra kerül sor. A hétvégén tartották az immár hagyományos vukovári magyar bált, Csúzán és Szentlászlón pedig kicsik és nagyok bújtak jelmezbe a jó hangulatú maszkabálban.

Vukovár

A Vukovári Magyarok Egyesülete megalakulása óta dolgozik a helyi magyarokért. Az elmúlt néhány év alatt egy összetartó, szorgalmas közösséggé formálódtak. Rendszeresen összejönnek saját székházukban, amelyet a megvásárlás óta folyamatosan szépítenek, alakítanak. Mára ez az épület a megye magyarságának egyfajta központja lett, amit számos nagy sikerű rendezvény alkalmával nyitottak meg a vendégek előtt is.

A vukovári magyar bál immár több mint 15 éve a helyi magyar közösség egyik legjelentősebb társasági eseménye, a bál mára Szlavóniában fogalommá vált, különösen azért, mert az egyesület tagjai rendkívül gondosan készítik elő, nagy odafigyeléssel és szeretettel, és az ő vendégfogadási gyakorlatuk szinte egyedülálló.

A hagyományos rendezvény évről évre összegyűjti a résztvevőket egy vidám, zenés-táncos estére, ahol a magyar kultúra és a közösségi összetartozás kerül a középpontba.

A bál kezdetén Jakumetović Rozália, a Vukovári Magyarok Egyesületének elnök asszonya, Jankovics Róbert, a HMDK elnöke, a horvátországi magyarok parlamenti képviselője, Magdó János eszéki magyar főkonzul és Darko Dimić városi önkormányzati képviselő mondott köszöntőt. Mindannyian a rendezvény jelentőségét emelték ki és a vukovári magyar egyesület munkáját dicsérték.

Jankovics Róbert a horvátországi magyarság egyik sikersztori-jának nevezte az egyesületet, mert, mint mondta, megalapításának a pillanatában még nem is sejtették, hogy mivé fog fejlődni, majd további támogatásáról biztosította a vukovári magyarokat.

A köszöntők után a kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület Tavirózsa tánccsoportja mutatkozott be, tagjai a produkciójuk után táncba vitték a közönséget, ezzel is megalapozva a bál kitűnő hangulatát. A késő éjszakába nyúló mulatságon most is folyamatosan tele volt a táncparkett, ami nem kis mértékben a kórógyi Aranycsárdás és a vajdasági Csernicsek Twins Band zenekarnak is köszönhető volt.

A bálban többek között jelen volt még Matijević Olivér, a HMDK ügyvezető elnöke és Szabó Nóra, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Petőfi Sándor Programjának koordinátora is.

A rendezvény támogatója a HMDK, a zágrábi Kisebbségi Tanács, Vukovár városa, a vukovári magyar kisebbségi önkormányzat és a Vukovár-Szerém megyei magyar kisebbségi önkormányzat volt.

Csúza

Igazi karneváli hangulat jellemezte a hétvégét Csúzán, ahol szombaton és vasárnap is az ünnepkör jegyében zajlottak a programok.

Szombat este a HMDK csúzai alapszervezete rendezett a felnőttek számára maszkabált a kultúrotthon nagytermében. Az eseményt Császár Zoltán eszéki magyar konzul is megtisztelte jelenlétével. A rendezvény telt házas volt, a legtöbb résztvevő be is öltözött. A jelmezbál „tematikája” a 20-as évek amerikai elegáns „gengsztervilága” volt.

A jelmezesek bevonulása után sor került a díjazásra is, a közönség szavazatai alapján az első helyezett Kedves Rózsa lett, akit Kozár Marika és Kováts Lídia követtek a képzeletbeli dobogón. A díjazottak értékes nyereményeknek, tévékészüléknek, mikrohullámú sütőnek és melegszendvics-sütőnek örülhettek.

Kurel Goran és Keresztes József kifulladásig zenéltek, a bálozók pedig kifulladásig csárdásoztak.

Vasárnap a gyerekek számára rendezett jelmezes mulatságot a Jókai Mór Kultúregyesület. Ezen minden korosztály képviselte magát, hiszen a fiatalok szüleik vagy nagyszüleik kíséretében érkeztek.

A szervezők különböző izgalmas játékokat rendeztek a kismaszkáknak, de a felnőttek is versenybe szállhattak saját kategóriájukban. Sokan lelték örömüket a székfoglalós játékban és az almatáncban. Versenyt itt ugyan nem tartottak, édességet viszont minden gyerek kapott a végén. A zenét Keresztes József szolgáltatta.

A csúzai rendezvényeket a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával szervezték meg.

Szentlászló

Az Árpád-kori faluban a Petőfi Sándor Kultúregyesület tíz éve élesztette föl a farsangolás hagyományát, melyet évtizedeken keresztül nem ápoltak a szlavóniai magyar településen.

A szentlászlói kultúregyesület a HMDK egyik legnépesebb és legaktívabb tagszervezete, melynek keretei között tánccsoportok működnek. Évente számos vendégszereplésük van, saját rendezvényeikkel pedig a helyieknek szereznek örömet. A farsangi mulatságból pár évvel ezelőtt sikerült újra hagyományt teremteniük, ezzel is tovább gazdagítva az egyesület tevékenységét.

A szombati rendezvény elsősorban gyerekeknek szólt, de az egyesület több felnőtt tagja is jelmezbe bújt, és segített a gyerekeknek „a tél elűzésében”. A jó hangulatú mulatságon különféle játékokban vehettek részt a gyerekek, akiknek farsangi fánkkal kedveskedtek az egyesület felnőtt tagjai.

A programot a zágrábi Kisebbségi Tanács támogatta.