Horvátországban minden harmadik embernek van személygépkocsija, pontosabban minden ezer főre 351 kocsi jutott az Eurostat 2015-re vonatkozó adatai alapján. Az Európai Unióban pedig átlagosan 497 autó jut 1000 emberre.
Az Eurostat 2015-re vonatkozó adatai alapján a gépkocsimennyiség alapján Luxemburg áll az élen 661 autóval, a második Málta (634 autó), majd Olaszország (610 autó) és Finnország (590 autó) következik. A legkevesebb, 261 autó Romániában jut ezer emberre, majd Magyarország (325 autó), Lettország (345 autó) és Horvátország (358 autó) a sorrend.
A 2011-2015-ös időszakban több tagállamban jelentősen emelkedett a regisztrált autók száma, a legnagyobb mértékű, 19 százalékos emelkedés Romániában volt, Észtországban 18 százalékkal, Szlovákiában 16 százalékkal, Lengyelországban 14 százalékkal, Csehországban 12 százalékkal bővült az autók száma.
Mindössze három tagállamban zsugorodott az autók száma a vizsgált 5 éves időszakban: Görögországban 2 százalékkal, Horvátországban 1 százalékkal, Litvániában pedig 27 százalékkal csökkent a regisztrált személygépjárművek száma – a kiemelkedően magas litvániai csökkenés döntően a megváltozott regisztrációs folyamatnak tudható be.
Ezek az adatok a szakemberek szerint a polgárok elszegényedését támasztják alá. Csakúgy, mint az is, hogy a horvát gépkocsiállomány átlagéletkora a korábbi 10,47 évről 2015-re 12,52 évre emelkedett.
Elavultak a tömegközlekedésben használt járművek
Az elmúlt tizenöt évben Horvátországban a fejlesztések nagy része a közúti közlekedés terén történt, míg az összes többi ágazat (vasúti, légi és vízi közlekedés) elhanyagolt állapotban van. Emiatt a horvát állampolgároknak mindössze 12 százaléka használja a tömegközlekedési eszközöket.
A Večernji list szerint a horvát hajók és komphajók átlagéletkora 46,2 év, a vonatoké harminc. A lap szerint a mozdonyok 70 százalékát tíz éven belül le kell(ene) cserélni, mert használhatatlanná válnak. A villamosok átlagéletkora 30 év körüli, az autóbuszok terén azonban jobb a helyzet, ott 10,6 év a járművek átlagéletkora, míg a repülőgépeké 12,8 év.
Az egymillió lakosra jutó autópályahossz alapján Horvátország a negyedik helyen áll az Európai Unióban (EU), összesen közel 1330 kilométer sztráda épült az országban. Ugyanakkor egyike a legdrágább autópályáknak is az EU-ban. A közlekedést tovább nehezíti a fizetőkapus rendszer, ami miatt a turistaszezonban, váltónapokon több kilométeres sorok is kialakulnak.
A horvát kormány azt tervezi, hogy 2030-ig felfejleszti a tömegközlekedést, ami várhatóan csökkenti majd a személygépkocsi-forgalmat.
(MTI/mt)