A Termini Egyesület, a Glotta Nyelvi Intézet és az eszéki egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke voltak a szervezői az eszéki egyetem bölcsészkarán tartott ünnepi konferenciának, melynek központi témája az anyanyelv megőrzésének lehetőségei volt.
A Termini Kutatóhálózat a 2001 óta Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában, Szerbiában, valamint az Ausztriában, Szlovéniában és Horvátországban működő nyelvészeti kutatóműhelyek ernyőszervezete. A kutatóhálózatot kutatói vagy oktatói állásokban tevékenykedő nyelvészek hozták létre. Céljuk a nyelvi változatosság kölcsönös elfogadása, mások nyelvi jogainak elismerése, a magyar nyelv jellemzőinek felmérése, a kisebbségi nyelvi jogok folyamatos bővítése, emellett pedig arra törekednek, hogy kutatómunkájuk eredménye hasznosuljon: eljusson a magyarlakta régiók oktatási és közigazgatási szakembereihez, de a magyarországi nemzetpolitikai döntéshozókhoz is.
– Legfontosabb kutatásunk a „határtalanítás”, amelynek az a célja, hogy ne csak az anyaországi magyar nyelvben gondolkodjunk, hanem az egységes magyar nyelvben, amely minden régióra vonatkozik – nyilatkozta lapunknak Szoták Szilvia, a Termini Egyesület elnöke.
Hozzátette, örülnek, hogy az eszéki konferencián beszélhetnek a helyi pedagógusokkal a szórványhelyzetről és az oktatási problémákról.
A Termini Egyesület idén tizenöt éves, aminek az alkalmából ünnepi konferenciát szerveztek, melynek házigazdája az eszéki Josip Juraj Strossmayer Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara volt. A rendezvény szervezői: a Termini Egyesület, a Glotta Nyelvi Intézet és az eszéki egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke.
A konferenciára hat régióból érkeztek nyelvész kutatók, intézetvezetők, akik az anyanyelv megőrzésének lehetőségeit tárgyalták meg.
– Az anyanyelv megőrzésének fontosságára különösen a szórványterületeken kell felhívni a figyelmet, és fontos, hogy tudományos szinten is foglalkozzunk a témával – mondta el lapunknak Lehocki-Samardžić Anna, a Glotta elnöke.
Kocsis Károly, a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke lapunknak nyilatkozva a kutatóhálózat jelentőségét hangsúlyozta, és elmondta, az Akadémia lehetőségeinek megfelelően igyekszik támogatni minden határon túli magyar tudományos tevékenységet. (ti)