Eszék város kitüntetésében részesült Magdika Dániel

152

Magdika Dániel, az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület elnöke az Eszék Város Pecsétje című rangos kitüntetésben részesült az eszéki magyar közösség érdekében végzett több évtizedes munkájáért.

Gyakran olvashatnak lapunkban az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület tevékenységéről, hiszen havonta szervez valamilyen programot székházában, vendégszerepel a kórusa, és olyan kiemelkedő rendezvénye is van, mint amilyen az Eszéki Magyar Nap. Mindezek célja Eszék város magyarságának az egyben tartása, illetve népi kultúránk és hagyományaink, anyanyelvünk ápolása a helyi magyarság körében. Az említett programok megvalósításában oroszlánrészt vállal Magdika Dániel, aki közel húsz éve áll az egyesület élén, és közel ötven esztendeje folytat aktív tevékenységet a Népkörben.

Közösségéért végzett sokéves lelkiismeretes munkáját Eszék vársosa is díjazta. Szombaton, a város napja alkalmából tartott ünnepi ülésen többek között őt is az Eszék Város Pecsétje díjban részesítették.

Fiatalkora óta dolgozik az eszéki magyar közösségért

Magdika Dániel Rétfaluban született és itt kezdte meg általános iskolai tanulmányait, az első négy osztályt magyar nyelven végezte el. Ezt követően horvát iskolában tanult. Eszéken gépészeti szakközépiskolát végzett, majd ezen a területen folytatta felsőfokú tanulmányait is Újvidéken. Hazatérve az eszéki OLT vállalatnál dolgozott a honvédő háború végéig. Ezután a Biljemerkant kereskedelmi cégnél helyezkedett el raktárvezetőként, innen vonult nyugdíjba. Életében mindig jelentős helyet kapott a sport, ezen belül is az evezés, az atlétika és a röplabda, de a testmozgást ma sem hanyagolja el.

A magyarságért folytatott tevékenysége 1972-ben kezdődött, amikor tagja lett az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület elnökségének. Kezdettől fogva aktívan kiveszi a részét a szervezet munkájából, melynek 1998-ban állt az élére. Azóta tölti be ezt a funkciót (két év kihagyással), és vezeti lelkiismerettel a szervezetet.

Az egyesület keretében működő kórus működött már a honvédő háború előtt is, de nagyobb rendezvényeik csak ezután következtek. Idén jubilált legjelentősebb rendezvényük, az Eszéki Magyar Nap, melynek kezdettől fogva célja a magyar kultúra és népi hagyományok ápolása, illetve szélesebb körben való megismertetése Eszéken. Kiemelkedő rendezvényeik továbbá a Rétfalusi búcsú és a Rétfalusi emlékek nevet viselő kiállítás-sorozat is, melynek keretében régi használati tárgyak segítségével „repítik“ vissza a látogatókat a régi időkbe.

Ezeken kívül évente több mint húsz programjuk van. Jó kapcsolatot ápolnak Eszék vezetésével, részt vesznek a helyi rendezvényeken, együttműködnek más nemzeti kisebbségekkel, de közös projekteket valósítottak meg Péccsel és Szabadkával is. Rendezvényeik évről évre színvonalasabbak, amit a helyi média érdeklődése is tükröz.

„Kész vagyok a jövőben is olyan odaadással végezni a feladatom, mint eddig“

Mindez nem valósult volna meg Magdika Dániel lelkiismeretes munkája nélkül, amelyért átvehette az Eszék Város Pecsétje kitüntetést.

Jólesik, hogy városi szinten is felismerték és díjazták tevékenységemet. Mindig a szívügyemnek tekitntettem a helyi magyar közösség helyzetét, s kész vagyok a jövőben is olyan odaadással végezni a feladatom, mint eddig – nyiltkozta lapunknak Magdika Dániel, aki a Népkör vezetésén túl más tisztségeket is visel: negyedik ciklusban tagja Eszék város Magyar Kisebbségi Önkormányzatának, és 2015-ben mandátumhoz jutott az Eszék-Baranya megyei Magyar Kisebbségi Önkormányzatban is.

Mint mondta, a Népkörnek már szülei is tagjai voltak, de nagyapja is fontos szerepet vállalt a rétfalusi magyar közösség életében, tűzoltóként tevékenykedett. Azt is elmondta, nemzeti öntudatára nagy hatással volt, hogy magyar nyelven kezdhette az általános iskolát Rétfaluban, ahol valamikor sokkal nagyobb volt a magyar közösség. Az a cél vezérli, hogy megőrizzen valamit a múltból a következő generációk számára, hogy minél tovább fennmaradhasson a magyar közösség a Dráva-parti városban.