A HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesületében nemrég Benedek Szabolcs magyarországi írót köszöntötték, aki A fiumei cápa című regényét mutatta be. Egy másik irodalmi program keretében a régió monarchia korabeli íróiról hallhatott előadást a helyi közönség, ezenkívül a közelmúltban rendezték meg a már hagyományos festészeti alkotótábort is.
Mozgalmasak a kora nyári napok Rijekában, a HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesülete háza táján.
Az egyesület június 20-án Benedek Szabolcs írót látta vendégül Magyarországról. A József Attila-díjas író legújabb regényét, A fiumei cápát mutatta be a résztvevőknek.
A történet az első világháború előtt játszódik, amikor egy magyar újságíró az akkor Magyarországhoz tartozó soknemzetiségű kikötővárosba utazik, hogy leleplező riportot írjon a fővárosi lapokban bulvártémaként felbukkanó fiumei cápa mibenlétéről.
A regényből Pataki Angéla olvasott fel, az egyesület új tagja Labinból, aki szépirodalmi fordítással foglalkozik, és megígérte, hogy horvát nyelvre is átülteti a művet.
Viola Évától, az egyesület elnök asszonyától megtudtuk, nemrég dr. Kiss Csaba, a varsói egyetem előadója is Rijekában járt. A professzor a városi könyvtárban tartott előadást azokról a magyar írókról, akik a Tengermelléki-fennsíki megyében munkálkodtak az Osztrák-Magyar Monarchia idején.
Nemrég rendezték meg a már hagyományos kisebbségi festészeti alkotótábort is, melynek témája Rijeka-Fiume város volt. A munkában 22 személy vett részt, köztük a rijekai ruszin, ukrán, bosnyák, szlovén, szerb, albán, és természetesen a magyar kisebbség képviselői is. Az elkészült munkákból a rendezvény harmadik napján kiállítást rendeztek. A programot a zágrábi Kisebbségi Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Tengermelléki-fennsíki megye támogatták.