Az afrikai sertéspestis már néhány közeli országban is megjelent. Emberre nem veszélyes, viszont a jószágállományra igen, s jelentős gazdasági kárt tud okozni. Megelőzése érdekében ötvenezer sertésfarmot „fésülnek át“ Horvátországban, beleértve a kisebb telepeket is.
Az afrikai sertéspestis Romániában és a szomszédos Magyarországon is felütötte a fejét. A kockázat növekedése miatt országos szinten ellenőrzik a sertésfarmokat, melyek során azt vizsgálják, hogy az állattartó betartja-e a megfelelő biztonsági előírásokat. Az ellenőrzés már folyamatban van, Đakovo környékén indult el, és mintegy 50 ezer (nyilvántartott) sertésfarmot fognak megvizsgálni az elkövetkező két hónapban.
A biztonsági feltételek között szerepel a farm megfelelő elkerítése, minden telepnek komplett higiéniai programmal kell rendelkeznie a helyi adottságoknak megfelelően, az ún. fekete-fehér rendszerű öltöző használata (az utcai ruha munkaruhára való cserélése a telepre lépéskor), a telepre behajtó járműveket alaposan le kell mosni, különös figyelemmel a kerekekre és a sárhányókra, illetve fertőtleníteni be- és kihajtáskor is stb.
– Kb. fél évtizede volt legutóbb ellenőrzés, akkor a klasszikus sertéspestis miatt, amely Kelet-Szlavóniában is megjelent. Az afrikai sertéspestis szerencsére hazánkba még nem ért el, reméljük, így is marad. Számítottam rá, hogy átvizsgálják a miénkhez hasonló kisgazdaságokat is, de úgy gondolom, nem lesz gond, hiszen mint ahogy legutóbb, úgy most is tartjuk magunkat az előírásokhoz – mondja Kovács János kopácsi gazda.

Jelentős gazdasági kárt okoz
Az afrikai sertéspestis vírusellenes állatgyógyászati készítményekkel nem gyógyítható, és az állatok védőoltására engedélyezett, hatékony oltóanyag (vakcina) sem áll rendelkezésre. Vírusa iránt a házi sertés és a vaddisznó minden életkorban fogékony, és a megbetegedett állatok szinte kivétel nélkül elpusztulnak. A sertéspestis az embert nem betegíti meg, ezért közegészségügyi jelentősége nincs, viszont nagy gazdasági kárt okoz, mert a betegséget csak szigorú igazgatási/rendészeti intézkedésekkel és jelentős anyagi áldozatok árán lehet felszámolni. Ugyanis a fertőzött és a velük kapcsolatba került állományok valamennyi sertését le kell ölni, az állati tetemeket pedig a fertőzés terjedését kizáró módon ártalmatlanítani kell, és a felvásárlást regionális vagy országos szinten korlátozzák.

Az említett intézkedések és korlátozások közvetlenül vagy közvetve súlyos pénzügyi veszteséget okoznak a sertéstartóknak és a velük kapcsolatban álló felvásárlóknak, exportőröknek, vágóhidaknak és húsfeldolgozó üzemeknek is.