Drávaszögi magyar borkiválóságok

1139

A Borkiválóságok könyvének 2016-os, fehér- és rozéborokat bemutató kötetébe drávaszögi magyar borászok nedűi is bekerültek; a csúzai Kováts pincészetből a sauvignon blanc és a tramini, a karancsi Szabó pincészetből pedig az olaszrizling és a pinot blanc.

Három éve fut Magyarország egyetlen bormarketing programja, a Nemzeti Borkiválóság Program, melynek célja, hogy a magyar piac magas szintjét képviseljék, egyben kiindulópontként szolgáljanak a kifogástalan minőségű borokat kedvelők számára otthon és külföldön.

A program keretében, a Földművelésügyi Minisztérium gondozásában idén jelent meg a Borkiválóságok könyvének harmadik kötete, amely az idei fehér- és rozéborokat mutatja be, ez már magában foglalja az angol nyelvű változatot is. A bemutatott 290 tételből 226 fehér- és 51 rozébor, a Borkiválóság TOP 2016 minősítést 13 fehérbor kapta meg.

Idén először két drávaszögi borász is nevezett a Borkiválóságok könyvében való szereplésre, a csúzai Kováts és a karancsi Szabó pincészet, mindegyiknek két-két borát választották be a borkiválóságok közé: az előbbinek a sauvignon balanc-ja és traminije, utóbbinak pedig az olaszrizlingje és a pinot blanc-ja.

attila
Kováts Attila

– Pincészetünknek mindig is ezek voltak minőségileg a legjobb borai. A tramini erős terméskorlátozáson esik át, és teljes érettségi állapotában szüreteljük, akárcsak a sauvignon-t – mondta el lapunknak Kováts Attila. Hozzátette, a két borfajtát versenyekre is vitték, mindenütt a legjobb eredményekkel szerepeltek, ebből kifolyólag gondolták úgy, hogy helyet kaphatnak a könyvben.

A nemrég megjelent kötetben a 2015-ös borok találhatók. Attila elmondta, bíznak benne, hogy az idei termés is lesz olyan jó, mint a tavalyi.

– A fehérborok talán még jobbak is lesznek, hiszen tavaly nagyon aszályos volt az időjárás, pláne augusztusban, amikor valamivel több esőre lett volna szükség. Idén megfelelő volt a csapadékmennyiség és a napsütés is – tette hozzá.

Szabóék is hasonló okokból szerepeltették pinot blanc borfajtájukat, magyarul a fehér burgundit – vagyis a versenyeken való kiváló helyezések miatt. Ezenkívül az olaszrizlinggel neveztek be, vidékünk legelterjedtebb borfajtájával.

– Büszkék vagyunk rá, hogy kétfajta borunk is bekerült a Borkiválóságok könyvébe, a híres és elismert pincészetek borai mellé – mondta el lapunknak Szabó Andrea.

 Szabó Andrea
Szabó Andrea

Hozzátette, annak is örülnek, hogy a pincészetükről szóló leírásban kóstolótermüket is megemlítik. A borkóstoló helyiségben egyéves működése alatt több mint 170 – jelentős részben külföldi – csoportot láttak vendégül. Legközelebb a Márton-nap alkalmából rendeznek kétnapos kóstolót, melyre több megyei, járási és helyi vezetőt is várnak. Andrea elmondta, bíznak benne, hogy a Borkiválóságok könyvének köszönhetően még szélesebb körben ismertté válnak a borkedvelők körében.

A Borkiválóságok könyvébe való nevezés ingyenes volt, a gazdáknak mintánként négy palackot kellett beküldeniük elbírálásra. A beküldött borok közül az Országos Borszakértő Bizottság (OBB) úgynevezett vakkóstolással választotta ki a legjobbakat.

A zsűri természetesen nem ismerhette a borok készítőit, mint ahogy az árakat, a piaci helyzetüket sem. Így volt példa rá, hogy egyes széles körben ismert borok nem kaptak helyet a könyvben. Ezzel szemben a kevésbé ismert termelők borai szerepelhetnek a kiadványban, ami jó reklám számukra.