Nemrég fejeződött be a tanítás, amikor is a végzősök elbúcsúztak iskolájuktól. A szeptemberi tanévkezdéskor még kevesebb diák ül majd be a magyar tannyelvű iskolák padjaiba.
Magyarságunk az önfeladás útjára lépett, ami abból is látszik, hogy a magyar szülők közül sokan nem adják magyar tannyelvű iskolába gyerekeiket. Pedig alacsony lélekszámú közösségünkben az óvodától az egyetemig lehetőség van anyanyelven tanulni. A napokban lezajlott első beiratkozási kör adataiból az derül ki, hogy a négy meglévő általános iskolából kettőben idén ősszel nem is indul magyar tannyelvű első osztály.
– Az elmúlt négy év alatt 20%-kal csökkent a tanulók létszáma a magyar tannyelvű iskolákban, ami pedig az első osztályt illeti, itt még rosszabb a helyzet, az utolsó két évben 16 százalékos a csökkenés. A magyar tannyelvű iskolákban létesült horvát tanulócsoportok létszáma viszont folyamatosan növekszik, az utóbbi tíz évben 133%-os gyarapodás tapasztalható – tudtam meg Varga Erna tanügyi tanácsostól.
A HMOM Központban is rosszak a kilátások
Az Eszéken működő Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ középiskolájában a múlt héten zajlottak a beiratkozások. Az elmúlt években rohamos csökkenés volt észlelhető a diákok létszámát illetően.
– A következő tanévre mindössze 19 potenciális „kandidátusunk” van, hiszen idén a négy magyar tannyelvű általános iskolából 19 nyolcadikos került ki, ennyi diákkal számolhatnánk összesen. Az előző években ez a szám 30-on felül volt, és ennek körülbelül a fele iratkozott magyar középiskolába. Most a 19 gyerekből mintegy 10 ha ideiratkozik – nyilatkozta Kucsera Bandi, az eszéki magyar iskolaközpont igazgatója.
A múlt heti beiratkozás alkalmával az idegenforgalmi-hotelipari szakirányra négyen, a bolti eladó szakra hárman, az általános gimnáziumba csak egy tanuló jelentkezett, az újonnan indult kétéves középiskolai szakra pedig szintén csak egy diák jelentkezett. A Központban bíznak abban, hogy a beiratkozás következő körében ezek a számok növekedni fognak.
Lesújtó adat az is, hogy a horvát tannyelvű általános iskolákban fakultatív magyarórákra (ún. anyanyelvápolásra) járó 114 magyar nemzetiségű nyolcadikos gyerek közül mindössze ketten iratkoztak be a magyar középiskolába. Mondani sem kell, hogy ők is, mind a 114-en, éveken keresztül részesültek az anyaországtól ún. nevelési és taneszköz-támogatásban.