Objavljeni su rezultati ovogodišnjih natječaja Zaklade Economica Hungarica. O tome smo razgovarali s predsjednicom zaklade, Hajnalkom Paliž-Tot.
Jedan od osnovnih uvjeta opstanka Mađara u Hrvatskoj je jačanje u gospodarskom smislu. Imajući to na umu Vlada Mađarske je 2016. godine usvojila DZMH-ov Program ruralnog i gospodarskog razvoja za razdoblje 2016. – 2020. Na temelju ove strategije ove je godine Zaklade Economica Hungarica, unatoč virusnoj situaciji, raspisala četiri natječaja čiji su rezultati sad već poznati i započela njihova provedba.
– Naši prvi ovogodišnji natječaji objavljeni su na proljeće, a odnosili su se na subvenciniranje kupnje seoskih kuća i poljoprivrednog zemljišta. Ove natječaje smo završili i ponosno mogu izvijestiti da smo uspjeli pomoći trima obiteljima u pronalasku novog doma i podržati šest poljoprivrednika u kupnji poljoprivrednog zemljišta. Što se tiče obiteljskih kuća, intenzitet podrške iznosi 75%, a u slučaju stjecanja poljoprivrednog zemljišta 50% – rekla je predsjednica Hajnalka Paliž-Tot, koja je dodala da im je podrška za kupnju kuće posebno zadovoljstvo, jer su time osigurali budućnost obitelji u Zmajevcu, Hrastinu i Starim Jankovcima.
Ove godine u našoj regiji mogu se realizirati investicije od 18,6 milijuna kuna
Kao i prethodnih, i ove je godine takozvani de minimis natječaj, odnosno natječaj za stjecanje mehanizacije bio najpopularniji. Zaklada je raspisala dvije kategorije unutar ovog natječaja, posebno za poljoprivrednu mehanizaciju i za druge djelatnosti. Intenzitet ovih natječaja iznosi 75%, a maksimalni iznos podrške je 8 milijuna forinti (165.000 kuna).

– Kao i prethodnih godina, Zaklada je i ove godine zaprimila većinu prijava u ove kategorije. Što se tiče konkretnih brojeva, prijavilo se 147 poljoprivrednihka za nabavu mehanizacije od čega smo 73% mogli podržati. U kategoriji poduzeća zaprimljeno je 47 prijava od kojih je 83% dobilo pozitivnu ocjenu. Ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava biti će potpisani tijekom tjedna, a dobavljačima se očekuje isplata do kraja mjeseca. Ukupan iznos koji zaklada isplaćuje iznosi 608 milijuna forinti (12,6 milijuna kuna) zahvaljujući čemu je ove godine u našu regiju uloženo više od 900 milijuna forinti (18,6 milijuna kuna) – rekla je voditeljica ureda, dodajući da je kupnja traktora bila najpopularnija među poljoprivrednicima dok među gospodarskim subjektima N1 gospodarskih vozila.
Započeli su i veliki projekti
Zaklada je prošle jeseni prvi put objavila takav natječaj usmjeren na jačanje integratora. Ovdje je 5 uspješnih projekata čija je provedba već u tijeku, a očekuje se da će nekoliko biti dovršeno još ove godine.
– Sustav natječaja ima piramidalnu strukturu što znači da smo prvo ojačali male proizvođače, a zatim u sljedećem koraku podržali veće tvrtke. Cilj nam je provedbom ulaganja razviti integratore. Od pet projekta tri se odnosi na izgradnju silosa, jedan na izgradnju sirane i jedan na izgradnju vinarije – rekla je Hajnalka Paliž-Tot, koja je dodala da je ovaj tjedan raspisan još jedan natječaj za potporu velikim ulaganjima.
Natječaja će biti i sljedeće godine
– Unatoč virusnoj situaciji, zaklada može i dalje ekonomski poticati mađarsku zajednicu u Hrvatskoj zahvaljujući Vladi Mađarske i DZMH-u. U svjetlu toga, sigurno je da će natječaja biti i sljedeće godine – najavila je predsjednica.
Prijem stranaka i dalje će se odvijati putem prethodne telefonske najave na broj 031 283 682 i u skladu sa zdravstvenim propisima.