A hajdani Határőrvidék kilenc horvát ajkú településének közös ünnepét, a Raspjevana Cvelferija-t 1994 óta szervezik meg felváltva más-más településen, ahol a helyiek mellett minden alkalommal más horvátországi és külföldi művészeti csoportok is bemutatkozási lehetőséget kapnak. Az idei rendezvényt Posavski Podgajci településen tartották, és meghívást kapott rá a Várdaróc Magyar Kultúregyesület is, amely a Gerle gyermektánccsoporttal és a várdaróci, laskói és kopácsi fiatalokból álló Alfalusi Tánccsoporttal képviselte magyarságunkat.
Az első Raspjevana Cvelferija rendezvényre Drenovciban került sor 1994-ben, azóta felváltva tartják a kilenc, Cvölfernek nevezett településen. A soros szervező Posavski Podgajci falu volt. A rendezvényre először kapott meghívást a Várdaróc Magyar Kultúregyesület.
Micheli Zsolt, a kultúregyesület elnöke elmondta, hogy szervezetük alelnöke, Andócsi Róbert Posavski Podgajci általános iskolájában tanít, ennek köszönhetően hallottak a Várdaróc Magyar Kultúregyesületről is.
– Anyagi lehetőségeink szűkösek ugyan, de fontos számunkra, hogy minél több helyen bemutassuk, megmutassuk táncainkat, hagyományainkat, így szívesen tettünk eleget a meghívásnak – mondja Micheli Zsolt, aki hozzátette azt is, az ottani közönségnek nagyon tetszett a két tánccsoport, a gyerekek alkotta Gerle együttes és a várdaróci, laskói meg kopácsi fiatalokból álló Alfalusi Tánccsoport produkciója.
Cvölferek
Cvölfereknek nevezik a mai napig a hajdani Határőrvidék kilenc horvát ajkú települését a Száva mentén, az 1918 előtt Szerém vármegye részét képező Zsupanya (Županja) környékén. Bár tisztán horvát etnikumúak, mégis számos magyar vonatkozásuk is van.
Kilenc határőrfaluról van szó az osztrák közigazgatás alatt állt péterváradi ezred, kisebb részben pedig a bródi ezred területén, a Szlavóniai Határőrvidéken. Neve német katonai szakkifejezésből, a tizenkettedből ered. Tizenkét sereget állítottak ki ezen falvak akkor, amikor még a Száva nem a horvátok és bosnyákok, hanem a Habsburg Birodalom és Törökország határa volt. Éppen ezért németül Zwölfernek, vagyis Tizenketteseknek kezdték nevezni az itt található településeket, amelyeket horvátul Cvelferijának mondanak. Név szerint: Vérbánya (Vrbanja), Sályi (Soljani), Sztrosince (Strošinci), Drenóc (Drenovci), Juricse (Đurići), Racsinovc (Račinovci), Gúnya vagy régi nevén Alsán (Gunja), Rahova (Rajevo Selo), valamint Podgáj (Posavski Podgajci). Lakosai a török elleni harcokban edződött határőrök, granicsárok (graničari) voltak.