Csíksomlyói búcsú – a horvátországi magyarok üzenetét is elvitték

68

Idén is százezrek ünnepelték a magyarság egyik legjelentősebb vallási eseményét, a csíksomlyói búcsút. A szentmisét hagyományosan a Hármashalom-oltárnál tartották, a csíki hegynyereg pedig megtelt zarándokokkal. Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a magyar közösségek – köztük a horvátországi magyarság – imaszalagjait vitte el az eseményre.

A csíksomlyói búcsú a székelyek 1567-ben kezdődött, katolikus hitük megvédéséért hálát adó fogadalmi zarándoklata, amely 1990-től kezdődően mára már az összmagyarság legjelentősebb zarándoklatává vált.

A csíksomlyói kegyhely idén az Újuljatok meg! mottóval szervezte meg a fogadalmi nagybúcsút, gyalog, vonatokkal, autókkal, buszokkal és repülővel is érkeztek a résztvevők, Magyarországról és a világ számos pontjáról.

A zarándokok között Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is jelen volt.

Potápi Árpád János: Csíksomlyóra zarándokolva elődeink nyomdokait követjük

A Csíksomlyóra vezető úton a zarándokok elődeik nyomdokait követik, belső iránytűjük az a vezérelv, hogy hűek akarnak maradni atyáik, nagyszüleik és dédszüleik emlékéhez, hitéhez, értékrendjéhez – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a székelyföldi Kézdiszentléleken.

A politikus a kézdiszentléleki Perkő-hegyen, a Szent István-kápolna előtt vett részt a 7. Márton Áron Lovaszarándoklat háromszéki és felvidéki résztvevőinek gyülekezőjén. A lovas zarándokok a térség településeinek és a magyar közösségek imaszalagjait vitték a csíksomlyói búcsúba, köztük a horvátországi magyarokét is: „Drávaszögi híveid könyörögve kérünk, add áldásod a magyarra, bárhol is él.”

Potápi Árpád János felidézte: a Márton Áron Lovaszarándoklatot 7. alkalommal szervezték meg, nevével a püspök 1947-es bérmálási körútjára emlékeztetve, amikor hívei lóhátra ültették, hogy így óvják testi épségét. Tizenkét útvonalon indultak-indulnak el a lovasok, a legtávolabbi csapat Szamosújvárról kelt útra és 280 kilométert tett meg, több mint 350 lovas csatlakozott a zarándoklathoz, az erdélyiekhez felvidéki és muravidéki lovasok is társultak.

Felföldi László: Csak éltető és élő, tevékeny hittel lehet békét teremteni

Csak éltető és élő, tevékeny hittel lehet békét teremteni ebben a háború sújtotta világban, amikor fizikai, szellemi, lelki háború tör ránk, ezért van szükség a hitben és szeretetben való megújulásra, megerősödésre – intette a zarándokokat Felföldi László, a pécsi egyházmegye püspöke, az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka.

„Az életünket formáló, megújító üzenet nem kívülről jön. A szívünkben születik meg, és így lesz belőle elhatározás, majd megvalósítás. De szükség van hozzá az élő kapcsolatra Istennel és egymással. Az élő és éltető imádság elengedhetetlen alapja, megtartó ereje és forrása a ránk váró megújulásnak”– fogalmazott.

Szentbeszédében külön részt szentelt a fiataloknak, óva őket a digitális világ rájuk leselkedő veszélyeitől és rámutatva: a hitbéli örömre nekik, „a jövőt folytató, jövőt építő fiataloknak” is szükségük van.

A pécsi egyházmegyében lévő Kismányok Mária-szobrának történetét idézte fel, melyet 1945-ben Hadikfalváról vittek Bácskába a menekülő bukovinai székelyek, majd az újabb menekülés után Tolna megyéből is utánamentek, mert tudták „hit nélkül, reménység nélkül, istenkapcsolat nélkül nem lehet életben maradni”.

Hangsúlyozta, hozzájuk hasonlóan nekünk is „vissza kell menni és meg kell keresni hitünk legmélyét, akár küzdelmek árán is, mert csak a megtalált hitből és élő Isten-kapcsolatból építhetjük fel otthonunkban a család szívének lelki templomát”.

Arra kérte a híveket, ne csupán nézői, szemlélői, hanem cselekvő résztvevői legyenek életük közösségeinek.

Aláhúzta: „itt és most” kell megújítani a család egységének, erejének asztalát, a templomi közösségek oltárát.