Kezdőlap Hírek Belföld Beteg a horvát egészségügy

Beteg a horvát egészségügy

208

Az egészségügyi rendszer az összeomlás szélén áll, a nővérek sztrájkra készülnek, és a reformok ellenére sem rövidültek a várólisták. A kezelésekre és műtétekre továbbra is hónapokat – akár éveket is – kénytelenek várni a páciensek, amiért részben a bonyolult adminisztráció is okolható. Félmillió beteg van várólistán, és 300 ezren várnak kivizsgálásra.

Dobó LillaEgyrészt a pénzhiány miatt nincsenek meg a feltételei a minőségi orvosi ellátásnak Horvátországban. A Horvát Egészségbiztosítási Intézetnek 2,2 millió, a kórházaknak 3 millió kúnás tartozásuk van, de gondot okoz az egészségügyi intézmények és orvosok hiánya is. A négy és fél milliós lakosságra 64 kórház jut. A horvátországi egészségügyben dolgozók átlagéletkora 49 év, és 500 hatvanöt év feletti orvos van az országban, így e terület utánpótlásra szorul.
Mindezeket a hiányosságokat, a rosszul működő egészségügyi rendszert az emberek a saját bőrükön is érzik.
A csúzai Dobó Lillának nemcsak a cukorbetegséggel, hanem az orvosi ellátással járó adminisztrációs útvesztőkkel is meg kell küzdenie. Az eszéki szakorvosi váróban egész napokat kénytelen eltölteni, Eszékre három-négy havonta kell kivizsgálásra járnia. Minden vizsgálat előtt beutalót kell kérnie, és el kell mennie vérvételre is. Amikor időpontot szeretne kérni, sokszor fel sem veszik a telefont, mert az orvosok vagy szabadságon vannak, vagy helyettesítenek, vagy éppen házhoz mentek valakihez. A vizsgálatok után háziorvosához vezet az útja, aki kiírja a recepteket. Az orvosságokat pedig Pélmonostoron veheti fel.
– Sajnos megtörténik, hogy a receptet rosszul írják ki, így feleslegesen utazom el a kisvárosba, és kezdődhet minden elölről – mondja Lilla. Hozzáteszi, a receptfelíratás valamelyest egyszerűsödött, mert már el lehet intézni telefonon is, a gyógyszertárba pedig csak a betegkártyát kell vinni. Számára a legnagyobb gondot az utazás jelenti, mivel nincs saját kocsija, illetve a kivizsgálásokat megelőző várakozások, amelyekre a szabad- és munkaideje is rámehet.
Az eladósodott Horvát Egészségbiztosítási Intézet ott spórol, ahol tud, így nemcsak az időhúzás keseríti meg a páciensek életét, gyakran a szükséges orvosságokhoz és gyógyászati segédeszközökhöz is nehezen jut hozzá a beteg.
A szintén csúzai Bonet Mária Bonet Mária súlyos gerincbetegségtől szenved. Az orvosa már tavaly májusban megerősítette, hogy hamarosan kerekes székre lesz szüksége. Egészégi állapota folyamatosan romlik, már alig bír járni. Azonban eddig csak mankót kapott, és utóbb egy kerekes járókát, ami nem sokat javított Mariska néni helyzetén.
Mozgáskorlátozottsága ellenére neki is hosszú utat kell megjárnia Csúzától Pélmonostorig, Eszékig vagy éppen Bizovacig, hogy a különböző vizsgálatokra és kezelésekre sor kerülhessen. Az ő esetében is követtek el adminisztrációs hibákat, amelyek következtében alig jutott hozzá egy pár ortopéd cipőhöz. Ez a hasonló gyógyászati segédeszközökre is vonatkozik, amelyeket csak meghatározott időn belül adnak ki, és abban az esetben, ha késik, nem kaphatja meg őket.
– Szeptember 13-án voltam újabb kivizsgáláson Bizovacon, és végre úgy döntöttek, kaphatok kerekes széket – mondja Mária, aki idős kora és mozgáskorlátozottsága ellenére tovább vezeti a családi gazdaságot. A gerincét már nem lehet műteni, egyedül a fájdalmán tudnak enyhíteni.
Lilla és Mária esete nem egyedülálló, valószínűleg mindenkinek van az ismerősei között olyan, aki hónapok óta vár műtétre, amit folyton halogatnak, vagy akinek az orvosa nem akarta kiírni a szükséges gyógyszereket. Ezért, aki csak teheti, a magánorvosi rendelőkben gyógyíttatja magát – tudjuk, hogy e lehetőséggel viszont nagyon kevesen tudnak élni.

{fcomments}

Hirdetés