Korábbi sorozatunkban olyanokkal készítettünk interjút, akik átvészelték a koronavírus-fertőzést, azzal a céllal, hogy erőt adjunk azoknak, akik küzdenek a fertőzéssel, másrészt pedig azért, hogy felhívjuk a figyelmet a vakcina felvételének a fontosságára. Ezúttal azok osztották meg velünk tapasztalataikat, akik már beoltatták magukat.
Egy évvel ezelőtt, a koronavírus-járvány kezdetén jobbára csak az óvintézkedéseket éreztük saját bőrünkön: hozzá kellett szoknunk a maszkviseléshez és a gyakori kézfertőtlenítéshez, és ami talán a legfájóbb volt az összes szabály közül, minimálisra csökkentettük személyes kapcsolatainkat.
Mostanra, amikor valameny-nyiünknek személyes – vagy legalábbis közeli – tapasztalata lett a koronafertőzést illetően, a többség számára nem kérdés, hogy miért volt szükség ilyen szigorú intézkedésekre.
Az is egyre kevesebbeknek okoz dilemmát, hogy felvegyék-e a védőoltást.
Az aktuális kérdés legfeljebb az, hogy melyiket válasszuk. Válogatni persze nincs lehetőségünk oly módon, mint az étteremben az étlapról, legfeljebb várhatunk, és akkor jelentkezünk, amikor az általunk legbiztonságosabbnak gondolt vakcinát kínálják.
„Szerencsére” nem szenvedünk hiányt vakcinafajtákból. Hogy a kínai, orosz, amerikai, európai fajták közül melyiket válasszuk, nem könnyű kérdés. A tévé és főként az internet eláraszt bennünket „tudományos alapú” oltásellenes hírekkel, szakértőnek kell lenni ahhoz, hogy valaki különbséget tudjon tenni hír és álhír között.
Márpedig az emberek többsége nem szakértő – én sem vagyok az –, így ebben az információbőség-zavarban nem könnyű megőrizni realitásérzékünket, bizalmunkat és hitünket, hogy nem egy összeesküvés áldozatai vagyunk, és nem fognak megmérgezni bennünket, sem pedig robotokká nem fogunk változni hamarosan, ha beoltatjuk magunkat.
Az EU felelősséget vállal azért, hogy biztonságos és hatásos Covid 19-vakcinák álljanak az unió lakosságának a rendelkezésére, folyamatosan figyelemmel kíséri az oltóanyagok biztonságos voltát és hatékonyságát. A Covid 19-oltóanyagokat ugyanazoknak a minőségre, biztonságosságra és hatásosságra vonatkozó jogi követelményeknek megfelelően fejlesztik ki, mint az összes többi oltóanyagot – áll a vaccination-info.eu oldalán.
Ezt a gyakorlatban beadott több tíz- és százmillió adag is alátámasztja. Az persze előfordulhat, hogy a klinikai tesztek során nem jelentkező rendkívül ritka mellékhatások feltűnnek a gyakorlatban, amitől az átlagember hajlamos megijedni, holott a mindennapok során jelentősebb kockázatokat vállal például a dohányzással, vagy a biztonsági öv használata nélküli autóvezetéssel.
A kockázatot mérlegre kell tenni a várható haszonnal, ami ez esetben a koronafertőzéstől való védelem, és ezen a téren a vakcináció esetleges mellékhatásainak a kockázata eltörpül a várható előnyös következmények mellett.
Sok olyan emberrel beszéltem a környezetemből, akik már túlestek ezen a – nem túl bonyolult – procedúrán, ők pozitív tapasztalataikról számoltak be.
Stojanović Dániel: „Számos betegség mára feledésbe merült a védőoltásoknak köszönhetően”
Közéjük tartozik a laskói Stojanović Dániel is, aki december végén fertőződött meg a koronavírussal, és majd két hétig izolációban volt.

– Nem siettem el a dolgot, vártam a pillanatot, amikor egyszerűen „rákényszerülök”, hogy beoltassam magam. Gyakran járok Magyarországra horgászversenyek miatt és árubeszerzés céljából, mivel ottani horgászfelszerelést értékesítek az internetes boltomban. A határok lezárása ezt, sajnos, lehetetlenné tette. Amikor hallottam, hogy az oltások felvétele után szabadon utazhatok, azonnal jelentkeztem. Tanárként dolgozom, az iskolán keresztül kaptam meg a Pfizer által gyártott oltást. Az első után volt némi kellemetlen utóhatás, fejfájás, gyengeség, fájt a karom, de két nap után ezek a tünetek elmúltak – nyilatkozta lapunknak Dániel. Az internetes híreknek ő sem tulajdonít sok hitelt, a COVID-19 elleni védőoltást viszont nem tartja „ördögtől valónak”.
– Számos régi betegség mára feledésbe merült, pont a védőoltásoknak köszönhetően, melyeket gyermekkorban megkapunk – érvelt a vakcinák mellett Dániel.
Reméli, most is hasonlóan alakulnak a dolgok.
Magdika Dániel: „Beoltatni magunkat sokkal biztonságosabb, mint kitenni a koronavírus-fertőzés következményeinek”
Az eszéki Magdika Dániel és felesége is felvették a védőoltást, amint erre lehetőségük adódott.

– Mostanra elég egyértelművé vált, hogy beoltatni magunkat sokkal biztonságosabb, mint kitenni szervezetünket a koronajárvány kiszámíthatatlan következményeinek. Ez a betegség nemtől, kortól függetlenül veszélyt jelent mindenkire, tünetei sok esetben nemcsak kellemetlenek, hanem halálosak is. Feleségemmel úgy voltunk vele, mindegy, hogy melyik vakcinát kínálják fel, élünk a lehetőséggel. Az AstraZenecáét kaptuk, amelyikről utóbb ijesztő híreket is hallottunk, de ránk eddig semmilyen negatív mellékhatása nem volt – mondta Magdika Dániel.
A koronavírus-betegséget eddig nem kapták el – tette hozzá –, és reméli, hogy ez már így is marad. Megjegyezte, komolyan vették az óvintézkedéseket, minden szabályt betartottak az elejétől fogva, ezenkívül törekszenek az egészséges életmódra.
Vajdaságban élő fiukat is arra biztatják, vegye fel a védőoltást, hogy a határátkelés ne jelentsen gondot és gyakrabban találkozhassanak, de Magdika úr ugyanígy mindenkit erre buzdítana, legfőképpen az egészség megőrzése céljából egyéni és közösségi szinten, és nem utolsósorban azért, hogy az élet visszatérjen a régi kerékvágásba.