ESZÉK – Čes Josip eszéki fogorvosi magánrendelőjében egyre több a magyarul beszélő páciens. Tudják róla, hogy Szentlászlóról származik, részben magyar családból, és sokak számára megkönnyebbülést jelent, ha az egyik legkellemetlenebb helyzetben magyarul szólnak hozzájuk.
A fogorvosi rendelő a legtöbb ember számára az egyik olyan hely, ahova szorongással telve érkezünk, és ha urai vagyunk is félelmeinknek, egy bizonyos kellemetlen érzés mégiscsak marad bennünk. Ezek már gyermekkorunkban kialakulnak bennünk, és felnőttként sem múlnak el teljesen. Pedig manapság inkább berögződött sztereotípiáknak engedelmeskedünk, mintsem hogy megalapozott lenne a félelmünk, hiszen egy jó fogorvos és a modern technika „párosa” már garantálja a fájdalommentes beavatkozásokat.
Adott volt a fogorvosi pálya
Čes Josip szentlászlói magyar családból származik, gyermekként szinte kizárólag a magyar nyelvet használta. Ma tulajdonképpen csak a nagymamájával beszél anyanyelvén. Illetve egyre többet a pácienseivel. Egy eszéki gimnáziumban érettségizett, majd a rijekai orvosi egyetem fogorvosi szakára járt. A pályaválasztásnál a családi hagyomány is számított, hiszen Josip édesanyja fogtechnikus. Nem sokkal azután, hogy riportalanyom megszerezte a dilpomát, édesanyjával közösen megnyitották a magánrendelőt. Josip elmondása szerint ennek egyetlen oka volt, mégpedig az, hogy szeretett volna a saját főnöke lenni… Nagyon szereti a szakmáját, és bár a foci is nagy szenvedélye gyermekkora óta, mégsem a sportolói karrier mellett döntött. De hobbiként fontos szerepet játszik az életében, ugyanis tagja a szentlászlói labdarugó-egyesületnek, és a horvát válogatott elkötelezett szurkolója. A legtöbb időt azonban munkájának szenteli, ami annak is köszönhető, hogy pácienseinek a száma immár meghalad bizonyos optimálisnak tekintett kereteket.
A gyerekeket kiskoruktól kell szoktatni a fogorvoshoz
A gyerekek számára a fogorvosok egyfajta mumusok, akikről a legtöbben azt tudják, hogy tartani kell tőlük. Riportalanyom szerint ez a klasszikusan rossz szülői hozzáállás, amely a saját félelmeikből ered. Ő nagyon szeret a gyerekekkel dolgozni, és ismeri a módszerét annak is, hogyan lehet megelőzni a félelem kialakulását. Fontos, hogy a szülő akkor vigye el először a gyermekét fogorvoshoz, amikor kinőnek az első fogak. Az első néhány alkalom ilyenkor arra szolgál, hogy összeismerkedjen a kis páciensekkel, így amikor vizsgálatra kerül sor, már ne legyen idegen számára az orvos. Ha a gyerekeket úgy szoktatják, hogy nincs mitől félniük, később is probléma nélkül ülnek majd be a fogorvosi székbe. Josip szerint ugyan ez a hivatás talán stresszmentesebb, mint egyéb orvosi területek, ám részben pszichológusi feladatokat is el kell látnia egy fogdokinak. Az asszisztensével együtt jól ismerik a pacienseket, tudják, hogy kinek milyen elvárásai, fenntartásai és igényei vannak, ezekhez kell alkalmazkodniuk. A beszélgetés közben természetesen azt is megkérdeztem, hogy áll ő a fogorvosától való félelemmel? Mint megtudtam, némi szorongást ő is szokott érezni, bár neki szerencséje van , hiszen felesége szintén fogorvos, így az ő fogsoráról neje gondoskodik.
Riportalanyomhoz egyre több magyar páciens jár, hiszen az emberek örülnek, ha a fogorvos megérti őket, és szól is hozzájuk anyanyelvükön. Mint mondja, a magyar páciensek különösen kedvesek, és így velük ő is gyakorolhatja az anyanyelvét. Magánorvosként egyrészt szerencsés, hiszen saját vállalkozást vezet, viszont idővel több szabadidőt szeretne. Čes Josip igazán jó szakember, aki számára amellett, hogy a legjobb kezelésben részesítse pacienseit, az is fontos, hogy az embereknek eloszlassa a félelmeit, és a fogorvosi beavatkozásra ne mint egy szükséges rosszra tekintsenek.