„Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is”

1367

A fenti Kodály-idézet a mottója a laskói Kőgyesi Melitta népdaléneklési versenynek, amelyet tizenötödik éve szervez a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) és a laskói általános iskola. A résztvevő félszáz baranyai és szlavóniai magyar kisdiák pedig valóban szebbé tette a maga és a hallgatóság néhány óráját.

A magyar népdal a magyar népzene legősibb formája. Népi és emberi érzelmeket, gondolatokat testesít meg, fejez ki. Szerzőiket nem ismerjük, a legtöbbjük nemzedékről nemzedékre szállva, szájhagyomány útján maradt ránk. A baranyai és szlavóniai népdalok elsősorban Katona Imre, Lábadi Károly és Lábadiné Kedves Klára gyűjtőmunkájának köszönhetően maradtak fenn.

A népdaléneklés népszerűsítése érdekében a Laskói Általános Iskola és a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma 15. éve rendezi meg a vetélkedőt. Az esemény hat éve Kőgyesi Melitta nevét viseli, aki a laskói tanintézmény kiemelkedően tehetséges népdalénekese volt. Melitta számos elismerést és hírnevet szerzett az iskolának nagyszerű produkcióival, a résztvevő gyerekek pedig méltóképpen viszik tovább az ő hagyatékát is.

Félszáz versenyző

A vetélkedőn több kategóriában csillogtatta meg énektudását a félszáz diák. Rutinosak és kezdők, bátrak és félénkek sorra léptek a zsűri és a közönség elé. Idén először azok is lehetőséget kaptak, akik inkább csapatban szeretnek énekelni.

A zsűriben Szabó Zoltán, az eszéki Horvát Nemzeti Színház énekkarának nyugalmazott tagja, Mandácskó Eszter Petőfi-ösztöndíjas és Izsák Árpád, a kórógyi Aranycsárdás együttes tagja foglalt helyet.

A bizottság közös véleményét az énekszámok értékelése után Mandácskó Eszter fejtette ki, aki a legkisebbeket elsősorban bátorságukért dicsérte meg, azért, hogy képesek voltak a közönség elé kiállni. Külön kiemelte azokat is, akik az éneklés mellett azt is fontosnak tartották, hogy népviseletben adják elő a dalokat.

Kettős Zsuzsanna tanárnő nagyon büszke a gyerekekre.

– Folyamatosan arra ösztökéljük őket, hogy bátran álljanak ki, és mutassák meg tehetségüket, tudásukat. Úgy hiszem, hogy elértük a célunkat, mert a gyerekek szeretnek énekelni, szívből énekelnek, és ez a legfontosabb – mondja Kettős Zsuzsanna tanárnő, aki évek óta vezeti a versenyt.

Kovacsevity Annát, a pedagógusfórum alelnökét, a laskói intézmény igazgatóját is örömmel tölti el az a tudat, hogy látható eredménye van a több éve megrendezett versenyeknek.

– Így természetesen ezeket a jövőben is folytatjuk, és újabbakon is dolgozunk azért, hogy tudjuk és lássuk, milyen jó dolog az anyanyelvi nevelés és oktatás – fejtette ki Kovacsevity Anna.

Szívet melengető volt hallani minden egyes fellépőt, amit a produkciókat követő vastaps is bizonyított. Így a gyerekek számára ez egy újabb sikerélmény volt, és azok sem mentek haza csalódottan, akik nem kerültek be a legjobbak közé.