A horvát Köznevelési és Oktatási Ügynökség eszéki intézete a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumával (HMPF) közösen egynapos továbbképzést szervezett a horvátországi magyar tannyelvű iskolákban tanító pedagógusok részére.
A képzésre múlt csütörtökön került sor a kopácsi Tangazdaság és Ifjúsági Központban, melynek címe Az elektronikus média negatív hatása a tanulókra volt. Az előadásokat Uzsalyné dr. Pécsi Rita, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára tartotta a résztvevőknek.
A mai diákok életében a közösségi média szinte elválaszthatatlan része mindennapjaiknak. Az online platformok, mint a Facebook, Instagram, TikTok és Snapchat nemcsak szórakozási lehetőséget nyújtanak, hanem a kapcsolattartás, az önkifejezés és az információszerzés egyik fő eszközeivé is váltak. Ugyanakkor ezek az oldalak veszélyeket is rejtenek, hiszen a folyamatos online jelenlét könnyen függőséghez vezethet, és hozzájárulhat a túlzott önértékelési problémákhoz is a lájkok és a követők száma alapján. A közösségi médián keresztüli kommunikáció gyakran felszínesebb lehet, és bár növeli a diákok közötti kapcsolatokat, a személyes interakciók rovására is mehet. Az iskolai teljesítményre is hatással lehet, hiszen a folyamatos értesítések és online tartalmak elvonhatják a figyelmet a tanulásról.
Varga Erna eszéki magyar tanügyi főtanácsostól megtudtuk, a padógusoknak szóló legutóbbi szakmai nap célja annak a bemutatása volt, hogy az elektronikus média milyen hatással van a tanulókra, ami egy igencsak aktuális kérdés a mai oktatásban. A következő témaköröket kifejtve járták körül a témát: A képernyő és az idegrendszer – Életkorhoz illő használat? Hogyan válik valaki függővé? Közösségi média, kapcsolat vagy illúzió? Van védelem? – Mire való a gép, és mire való az agy?
A program a magyar Belügyminisztérium Köznevelésügyi Államtitkársága támogatásával valósult meg.