Az egészség nem (csak) ajándék

276

Számos külső tényező is hatással van testi-lelki egészségünkre, de megőrzésében nekünk is nagy a felelősségünk. Megkérdeztük olvasóinkat, mit tesznek annak érdekében, hogy ne kelljen orvoshoz fordulniuk.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen fontos a testi-lelki egészségünk megőrzése, hogy minél később szoruljunk rá az ún. egészségügyre. Ennek érdekében azonban sokat kell tenni, az egészséges életmód kialakítása nem megy egyik napról a másikra, hanem egy folyamat eredményeként jön létre.

Az egészséges életmód feltétele a helyes táplálkozás – az ételek kiválasztásánál nem az étel finomsága, élvezeti értéke az elsődleges szempont, hanem az, hogy mennyire szolgálja a test egészségét. Létszükségletünk továbbá a mozgás is, ennek köszönhetően javul állóképességünk, és döntő szerepe van az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Fontos, hogy kellő mennyiségű és minőségű vizet fogyasszunk, és a napfényre is szükségünk van. Ezeket az alapvető szükségleteket követik a sorban a helyes életritmus és a pihenés szükségessége, hogy mértékletesek tudjunk lenni, és lehetőleg elkerüljük a káros szenvedélyeket. Végül pedig a lelki egyensúlyra is törekedni kell, ami a harmonikus élet feltétele.

Horvátország lakosságának van még hova fejlődnie

A legújabb felmérésekből kiderül, hogy ami az egészséges élet kialakításának az útját illeti, a horvátországi lakosság ennek még az elején tart. Az Európai Unió lakosságának a fele túlsúlyos, Horvátországban ez az arány még rosszabb. Az Eurostat szerint Máltán és nálunk található a legtöbb túlsúlyos ember. Éppen ezért meglepő az adat, hogy az országban egyre többen sportolnak, a 30 év feletti válaszadók fele rendszeres testmozgást végez – derül ki a GfK–Piackutató Központ felméréséből.

A táplálkozás terén már nem ilyen jók a mutatóink, nyilván az alacsonyabb életszínvonalból is adódik, hogy gyengébb minőségű élelmiszereket fogyasztunk, mint a nyugati és az észak-európai emberek. Sokkal kevesebb halat eszünk, mint a többi mediterrán ország lakosai, a nagymértékű fűszerfogyasztás pedig csak tovább ront az egészségi állapotunkon, ami miatt elmondható, hogy a rák- és szívbetegségek tekintetében sajnos az élen járunk.

Megkértük néhány olvasónkat, osszák meg velünk, hogy ők az „egészségügyi létra” melyik fokán állnak, mit tesznek saját testi-lelki jóllétük megőrzése, fejlesztése érdekében.

Ferenc Mária (Várdaróc)

– Barátnőmmel a gyors gyaloglást választottuk rendszeres mozgásformának. Minden este legyalogolok négy kilométert, ez nemcsak a testi, hanem a lelki egészségnek is jót tesz. Ezenkívül próbálok egészségesen étkezni, és minden orvosi ellenőrzésre, vizsgálatra rendszeresen eljárok, ami nagyon fontos saját biztonságunk érdekében, hisz a betegség kialakulhat akkor is, ha mindent megteszünk az elkerülése érdekében, fontos, hogy időben észrevegyük. Alkoholt nem fogyasztok, és szerencsére a nikotinfüggőség „rabláncát” sem viselem.

Tarnai Attila (Vörösmart)

– Évek óta foglalkozom testépítéssel, ami mostanra az életem részévé vált. Nemcsak a testmozgás miatt járok el konditerembe, ami már önmagában is számos jótékony hatást von maga után, hanem a társaság miatt is, ugyanis ismeretségi körömben többen is vagyunk, akik ennek a tevékenységnek hódolunk. Természetesen más fizikai aktivitást is végzek, ide sorolható a munka a gyümölcsösünkben, igyekszem sokat tartózkodni a szabad levegőn. Én sem dohányzom és alkoholt is csak ritkán fogyasztok, a szükséges vitaminbevitelt pedig elegendő friss gyümölcs és zöldség fogyasztásával oldom meg, vitaminkészítményekkel nem élek.

Dobó Lilla (Csúza)

– Különféle testmozgásformákat végzek, rendszeresen tornázom, kerékpározom, és a jóga is nagyban hozzájárul életminőségem javulásához. A jógának a testi gyakorlatok mellett része a relaxáció, a meditáció is, ami a lelki-szellemi fejlődésemet segíti, de ide sorolható a szabadban tartózkodás minden formája, ezek hatalmas feltöltő erővel bírnak. Ami a táplálkozást illeti, nem fogyasztok cukrot, és kerülöm a kész, félkész, gyors élelmiszereket. Helyette sokat főzünk otthon, házilag megtermelt alapanyagokból. Odafigyelek az elegendő folyadékbevitelre is, sok zöldteát fogyasztok. A kozmetikai, tisztálkodási szerek használatánál is törekszem a természetességre, saját magam készítem a szappant, kizárólag természetes alapanyagok felhasználásával.

Molnár Mónika (Kopács)

– Azt gondolom, hogy a testi és a lelki egészség egymástól nem elválasztható dolgok. Alapvetően minden betegség mögött lelki okok húzódnak meg, így az elsődleges, amit magunkért tehetünk, hogy elkezdünk önismerettel foglalkozni, szánunk magunkra „énidőt”, amikor feltöltődhetünk és fejlesztjük magunkat. Minden mást már magával hoz az idő. Számomra is az önismereti úton való haladás hozott rendkívüli változásokat, ami életmódváltáshoz, rendszeres sportoláshoz, betegségekből való felépüléshez vezetett. Tehát minden velünk, belőlünk indul, csak ebből lehet hosszú távon fenntartható fejlődés és változás.