Március 15-ei ünnepélyt, amely a magyar nemzeti összetartozást is szimbolizálja, országszerte tartottak a múlt hét folyamán szervezeteink, ezeket foglaltuk most össze.
1848. március 15-ére emlékeztek Szlavóniában
Vinkovciban a vér nélküli forradalom 169. évfordulója alkalmából alkalmi műsorra került sor a Vinkovcei Magyar Kultúregyesület szervezésében, Mandácskó Eszter Petőfi-ösztöndíjas közreműködésével. Az eseményen jelen volt Nádudvari-Wagner Ekaterina, a vinkovcei magyar kisebbség képviselője is.
A programban alkalmi énekek és szavalatok hangzottak el a Vinkovcei Magyar Kultúregyesület tagjai és Mandácskó Eszter előadásában.
Turić Julianna, a Vinkovcei Magyar Kultúregyesület alelnöke lapunknak elmondta, idén is a két legfontosabb programjuk a magyar kultúrest és a vinkovcei magyarok találkozója lesz, de ezek mellett, mint minden évben, most is megemlékeznek nemzeti ünnepeinkről.
A Vukovári Magyarok Egyesülete az eszéki magyar főkonzulátussal közösen tartott megemlékezést március 17-én, ez volt a Magyar Klub harmadik rendezvénye is egyben. A műsorban szerepelt az egyesület kórusa és a Kórógy Hagyományőrző Egyesület legfiatalabb tagjai is, akik már a megemlékezés előtti hetekben készültek erre az alkalomra – ők készítették a műsor díszletét.
Szentlászlón is fontosnak tartják a nemzeti ünnepekről való megemlékezéseket. Az Ernestinovói járás Magyar Kisebbségi Önkormányzata és a helyi HMDK-szervezet tagjai minden nemzeti ünnepen, így a március 15-ein is a református templom melletti Szent László-szobornál gyűlnek össze. A megemlékezésen az anyanyelvápolásra járó diákok és az egyházközség énekkara is közreműködött. Az eseményen jelen volt Jankovics Róbert parlamenti képviselő, Matija Greif és Dominović Edit, az Ernestinovói járás elöljárója, illetve elöljáró-helyettese, valamint Bocka Szilvia, a szentlászlói általános iskola igazgatója.
Újgrác
Az újgráci magyarok összejövetelén magyarul és horvátul olvastak föl összefoglalót az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról, majd az egyesület tánccsoportja színdarabbal lépett a közönség elé, végül pedig a tamburazenekar koncertjét hallgathatták meg a jelenlévők.
– A március 15-ei megemlékezést általában egybekötjük az évi közgyűlésünkkel, melyen beszámoló hangzik el tevékenységünkről és az előttünk álló programokról – mondta Szőlősi Ildikó, a HMDK Verőce-Dráva menti egyesületének aktív tagja, hozzátéve, legtömegesebb rendezvényük idén is a magyar bál lesz novemberben.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Jankovics Róbert parlamenti képviselő is.
Nagypiszanica
Múlt szombaton tartotta március 15-ei megemlékezéssel egybekötött hagyományőrző rendezvényét a Nagypiszanicai Magyarok Közössége.
A program előtt az egyesület, a járás és a HMDK vezetősége megkoszorúzta a szervezet székhelyének falán az aradi tizenhármak egyikének, Knezich Károlynak a tiszteletére állított emléktáblát, és megemlékezett a ’48-as hősökről.
A zsúfolásig megtelt kultúrotthonban a házigazdák mellett fellépett még a Daruvári Magyarok Közösségének kórusa, valamint a dályhegyi Petőfi Sándor Kultúregyesület népi tánccsoportjai is.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Đurđica Ištef Benšić, Belovár-Bilogora megye zsupánhelyettese, Pali Fredi, a Nagypi-szanicai járás elöljárója, Berkes Imre Zágráb megyei magyar képviselő, Kiskorpád (Magyarország) polgármestere, Epstein Ferenc és Jankovics Róbert parlamenti képviselő.
Ünnepeltek az eszéki és a zágrábi magyarok is
Az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület megemlékezése az Antal Mihály rétfalusi származású 48-as országgyűlési képviselő tiszteletére állított emléktábla megkoszorúzásával kezdődött, amely a Népkör székházának homlokzatát díszíti.
Ezután ünnepi műsorra került sor a székházban. Az eseményen ott volt többek között De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, Csapó Nándor, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának elnöke, dr. Szántó Tibor volt parlamenti képviselő, a HMDK-elnökség tagja és Andócsi János, a HMOM Központ igazgatója is.
Zágrábban a horvátországi magyar civil szervezetek és kisebbségi önkormányzatok képviselői megkoszorúzták Petőfi Sándor emléktábláját. Az eseményen részt vett Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára, aki a Zágrábi Magyar Intézetben elmondott beszédében hangsúlyozta: 1848-ban a szabadságért és a jövőért fogtak össze Közép-Európa népei a Habsburg császárral szemben, mert rendet és békét kívántak. Habár küzdelmük akkor elbukott, áldozathozataluk néhány évtizeddel később célba ért, és megkezdődhetett Magyarország és Horvátország felemelkedése, az ezeréves horvát-magyar összefogás újra lendületet kaphatott. Milan Bandić, Zágráb polgármestere is köszöntötte a megjelenteket a magyar nemzeti ünnep alkalmából. A koszorúzáson és a megemlékezésen is részt vett Jankovics Róbert, magyarságunk parlamenti képviselője, Branko Baričević, az Euópai Unió horvátországi képviseletének a vezetője, valamint Aleksandar Tolnauer, a zágrábi Kisebbségi Tanács elnöke.
A megemlékezést a zágrábi magyar külképviselet szervezte, Magyar József nagykövet a résztvevők számára fogadást adott.
Megemlékezések a tengermelléken
A HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei szervezete képviseltette magát a zágrábi magyar nagykövetség ünnepségén, és saját rendezvényt is tartott – szavalatokból, felolvasásból és zenei előadásból álló kultúrműsorral emlékezett a forradalomra.
Viola Évától, a szervezet elnökétől megtudtuk, március 15-i programjukat egybekötötték az egyesület évi közgyűlésével, melyen többek között az idei tervekről volt szó. Ezek közül kiemelte a Magyar Napok Rijekában programsorozatot, melyet szeretnének még tartalmasabbá tenni.
A HMDK Split-Dalmát megyei egyesülete a tavaszi magyar kultúrnapok keretében emlékezett meg a 169 évvel ezelőtti eseményekről.
Az ünnepi műsorban közreműködött a Dankó Pista Népdalkör, Tóth Noémi, Csoma Annamária, Szakálija Klotild, Tripolszki Anikó és Komenda László.
Az eseményen részt vett Ivo Staničić magyar tiszteletbeli konzul, Angel Mitreski, a zágrábi Kisebbségi Tanács tagja, valamint a szerb, a bosnyák és a szlovén kisebbségi képviselő.
Sepsén a turul-emlékműnél szavalták a Nemzeti dalt
Sepsén a turulmadaras emlékműnél gyűltek össze az emlékezők. A sepsei Népdalkör Kossuth-nótákat énekelt Kettős Zsuzsanna tanárnő vezényletével, elhangzott a Talpra magyar és egy rövid március 15-i történelmi összefoglaló is, majd végül koszorút helyeztek el az emlékműnél.
A HMDK sepsei alapszervezete székházában folytatódott a program, ahol Rabbi Ferenccel, Sipos Zoltánnal és Sipos Józseffel arról beszélgettem, hogy milyen nagy jelentőséggel is bír az emlékmű a sepseiek számára.
Az emlékművön található magyar címert a jugoszláv időkben a megboldogult Vince Sándor rejtegette, valamikor egy nagyobb, kitárt szárnyú turulmadár foglalt helyet az emlékmű tetején. A sepseiek több alkalommal is összegyűlhetnek itt, hiszen mindkét világháború és a honvédő háború sepsei hősi halottainak az emléktáblái is részei az emlékműnek.
A turul-szobor és a címer közé a Szózat első két sorát vésték föl: Hazádnak rendületlenül/Légy híve, oh magyar…
Kopács, Dályhegy
Kopácson vasárnap tartott kultúrműsort nemzeti ünnepünk alkalmából a HMDK kopácsi alapszervezete és az Arany János Kultúregyesület. A programra a kultúrotthonban került sor, felléptek a kultúregyesület szekciói, az Alfalusi Ifjúsági Népi Tánccsoport és az Alfalusi Vegyes Kar.
Dályhegyen csak17-én került sor a megemlékezésre, melyen a Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület minden csoportja ott volt, a műsorban alkalmi szavalatok és énekek hangzottak el. Kaján Mária, a gyermektánccsoport vezetője elmondta, a 15-i műsor adott alkalmat a Cserebogár gyermektánccsoport jubileumának a megünneplésére is, idén az 5. évfordulójukat ünnepelték.
Magyar iskoláinkban is emlékeztek
A Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központban (Eszék) minden nemzeti ünnep alkalmából tartanak megemlékezést, hogy ezek által is mélyítsék a diákok történelmi ismereteit és erősítsék bennük a magyar identitástudatot.
Az idei ünnepi műsor rendhagyó volt, tudtuk meg Andócsi Jánostól, az intézmény igazgatójától. A gimnazisták és az idegenforgalmi szakos középiskolások egy színdarabbal készültek, melyben úgy adták elő a 169 évvel ezelőtti március 15. eseményeit, mintha ma, 2017-ben zajlanának, amikor Petőfi, Jókai és a márciusi ifjak már az internetes közösségi oldal segítségével hirdethetnék eszméiket. Az alternatív köntösbe bújtatott darab, melynek ötletgazdái a magyar szakos tanárnők voltak, nagy sikert aratott a diákok körében.
Az iskolai ünnepélyből az általános iskolások is kivették a részüket, de az óvoda is nemzeti színbe öltözött.
Az eszéki magyar iskolaközponthoz hasonlóan március 15-i megemlékezéseket tartottak a kórógyi, a laskói és a vörösmarti általános iskolában is.