Átadták a honvédő háború múzeumát Szentlászlón

69

November 24-e, Szentlászló elestének a 33. évfordulója alkalmat szolgáltatott arra is, hogy ünnepélyes keretek között megnyissák a Honvédő Háború Múzeumát a faluközpontban. A szalagot Tomo Medved miniszterelnök-helyettes, a horvát honvédők ügyeiért felelős miniszter, Jankovics Róbert, a horvátországi magyarok parlamenti képviselője, Alen Tahiri, az emberi jogi és kisebbségi kormányhivatal államtitkára és Kocsis László, Szentlászló védelmének a parancsnoka vágták át. A múzeum épülete egyben a HMDK szentlászlói alapszervezetének székhelyéül is szolgál.

Szentlászló ostromának és tragédiájának állít emléket a Honvédő Háború Múzeuma. A kivitelezési szerződését tavaly júliusban írták alá. Az impozáns, modern, a szomorú múltat hitelesen és kellő mélységgel reprezentáló gyűjteménytár mostanra készült el, melyet ünnepélyes keretek között adtak át vasárnap, a falu elestének évfordulója alkalmából tartott megemlékezést követően.

Parlamenti képviselőnk, Jankovics Róbert megválasztásától kezdve kiemelten foglalkozik a horvátországi magyar honvédők ügyével, akik életüket tették kockára a szülőföldért, az országért. Fontosnak tartja, hogy kellő tiszteletben és megbecsülésben részesüljenek, éppen ezért az egyik legfontosabb céljának tekintette a múzeum megépítését.

– Kétévnyi megfeszített munkával sikerült egy olyan értéket teremtenünk Szentlászlón a múzeum létrehozásával, amely garantálja, hogy Szentlászló védőinek a hihetetlen hősiessége és áldozata a következő években, évtizedekben, de a következő évszázadokban se merüljön feledésbe – nyilatkozta lapunknak Jankovics Róbert az ünnepségen.

Hasonlóképpen fogalmazott Tomo Medved miniszterelnök-helyettes, a horvát honvédők ügyeiért felelős miniszter is.

– A múzeum maradandó emlék marad a jövő nemzedékei számára a multimédiás filmek, fotók, feljegyzések bemutatásával, amelyek a Szentlászló védelmével kapcsolatos igazságot közvetítik, az áldozatok hősiességéről és a háborús borzalmakról szólnak – hangsúlyozta a lapunknak adott interjúban a miniszterelnök-helyettes, aki a múzeum vendégkönyvébe írt soraiban is megfogalmazta érzéseit és gondolatait az örömteli alkalomból.

A horvát és magyar nemzeti színű szalagot Tomo Medved, Jankovics Róbert, Alen Tahiri, az emberi jogi és kisebbségi kormányhivatal államtitkára és Kocsis László, Szentlászló védelmének a parancsnoka vágták át.

Ezt követően az egybegyűlteket Kocsis László vezette körbe a múzeumban, amelynek az egyik falán az elesett és eltűnt honvédek és civil áldozatok nevei olvashatók. A lerombolt falunak fényképek és dokumentumok mellett számos videófelvétel, korabeli híradások, dokumentumfilm-részletek is emléket állítanak. Zászlók, jelvények és térképek is emlékeztetnek a tragédiára, míg a központi terem egyik sarkában található kiállítás a falu virágzó jelenét hivatott bemutatni.

– Nagy öröm számomra és a szentlászlóiak számára is, hogy megépült a múzeum, és az is elégedettséggel tölt el, hogy ilyen sokan eljöttek a megnyitóra. Ez a létesítmény, azt hiszem, méltó emléket állít a 91-es eseményeknek – nyilatkozta lapunknak Kocsis László, aki személyesen gyűjtötte az anyagot, a helyiek közül pedig sokan megosztották vele emlékeiket, a közelmúltban könyvet is írt a hősies helytállásukról Szentlászló 152 címmel.

A múzeum épülete a HMDK szentlászlói alapszervezetének is otthont ad

– Egyesületünk tagjai és a helyi magyarság is örül a székhelynek, amelynek nemcsak a rendezvények során, hanem a hétköznapokban is jó hasznát vesszük majd, a Rozmaring Egyesület énekkara is itt tarthatja majd a próbákat – nyilatkozta lapunknak Kelemen Dezső, az alapszervezet vezetője. A múzeum kapcsán annak a reményének is hangot adott, hogy a helyi fiatalok és az iskolások is gyakran ellátogatnak majd az intézménybe.