Pécs – A kopácsi Arany János Kultúregyesület szervezésében a karácsonyi és az újévi ünnepek között a gyermektánccsoport tagjai, valamint a laskói iskola tanulói a pécsi Nemzeti Színházban a Lúdas Matyi című színdarabot nézték meg.
A színházlátogatás már önmagában is élmény, különös légköre nagy hatással van a gyerekekre, ha pedig az előadás témája és hangvétele is közel áll hozzájuk, biztosan maradandó élményekkel térnek haza. Így volt ez azokkal a kopácsi, várdaróci és laskói gyerekekkel is, akik december 28-án a Lúdas Matyi színpadi változatát nézhették meg. A kopácsi Arany János Kultúregyesület vezetősége a gyermektánccsoport tagjait szerette volna ezzel a kiruccanással megjutalmazni. Mivel a buszban maradt szabad hely, így az utolsó tanítási héten a laskói általános iskolában is meghirdették a színházlátogatást, ahonnét többen is jelentkeztek, és négy pedagógus is elkísérte őket.
A Lúdas Matyi mint mai történet
A kor legjobb magyar elbeszélő költeménye 1804-ből Fazekas Mihály népmesei ihletésű Lúdas Matyija. Miután Kazinczy tetszését nem nyerte el a mű, a szerző újra átdolgozta. Ezután sok kiadást ért meg, és ponyvára kerülve eljutott a nép közé. A Lúdas Matyi alapötlete, a sérelmét a gazdagon háromszorosan megbosszuló szegényember története az egyetemes folklór sok helyen felbukkanó vándormotívuma. Fazekas igazi magyar történetté alakította át: a táj, a korabeli magyar közállapotok, a magyar parasztok, egy igazi magyar földesúr, Matyi pedig igazi magyar népmesei hős. A Lúdas Matyi-történetet sokan feldolgozták már, pl. Dargay Attila egész estés rajzfilmjén generációk nőttek fel. Váradi R. Szabolcs azonban igazi mai történetté alakította: friss, vérbő, zenés komédiává, amin elsősorban gyerekek, nem utolsósorban pedig az őket kísérő felnőttek is jókat derülnek.