Ahol a tenger az ihletforrás

44

A Drávatáj Magazinműsor forgatócsoportja Fiumében járt, a HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesülete festőszakkörében.

A rijekai (Fiume) székhelyű Tengermelléki-fennsíki megyei HMDK-egyesület keretében egy nagyon aktív festőszakkör működik. Tizenöt évvel ezelőtt alakult amatőr művészek önkéntes társulásaként, még Viola Éva költő, festő, az egyesület korábbi elnök asszonya vezetésével.

A szakkör 2015-ös megalakulása óta sokat fejlődött, taglétszáma folyamatosan növekszik, és egyre több minőségi alkotás kerül ki a műhelyükből.

– Heti rendszerességgel találkozunk székházunk, az Anna-villa alagsori termében, amit a festőszakkör részére rendeztünk be. Ha időm engedi, én is szívesen festek, akrilfestékkel szeretek dolgozni. Szeretem a tenger témát, hiszen itt van mellettünk. Nagyszerű természeti adottságokkal rendelkezik ez a táj, tehát van, ami megihlessen, ha vászon elé állunk – mondta Šibalin Klepac Zdenka, a HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesületének elnöke.

Ő magát az amatőrök közé sorolja, de, mint mondja, sokszor szerez saját magának pozitív meglepetést munkájának a végeredménye. Fejlődésükhöz nagyban hozzájárul műhelyvezetőjük.

Medanić Erika: „Az alkotás számunkra tanulás, felfedezés, kísérletezés”

A szakkört Medanić Erika festőművész vezeti, akinek saját műterme volt régebben, számos tanfolyamot elvégzett, tehát szakmai képesítéssel is rendelkezik.

– Nagyon jó a légkör a festőszakkörben, a kreativitás magas szinten van. Jó hangulatban telnek a foglalkozások, és azt gondolom, hogy ez a munkáinkon is meglátszik. Főleg akrilfestékkel dolgozunk, de vízfestéket és szenet is használunk, illetve néha kombináljuk a technikákat. Az alkotási folyamat számunkra tanulás, felfedezés, kísérletezés is. Most például papírt és újságot is használunk – mutatja be Medanić Erika a munkát.

Mindig egy megadott téma szerint dolgoznak, így a kiállításaik is tematikusak.

– Minden új témával felfedezünk valami újat. Egyszer a léleknek adunk „szárnyakat” olyan értelemben, hogy ismerős motívumokkal, a tengerrel és a tengerparti tájjal dolgozunk. Máskor pedig intellektuális tudásunkat gyarapítjuk alkotás közben – mesél tevékenységükről a szakcsoportvezető. Amikor például Magyarországgal foglalkoztak – folytatja –, az anyaországra és a magyarokra jellemző témák közül választhattak szabadon az alkotók, tehát földrajzi és történelmi ismereteiket is bővíthették.

A szakcsoporton belül anyanyelvüket őrzik a résztvevők 

Čović Gábor, a szakkör egyik résztvevője egy lepkén dolgozik épp akrilkollázs kombinációval.

– Szeretem a természetet, az állatokat, ezért esett a választásom a lepkére. A szárnyait kollázzsal készítem, a többit akrillal, és szenet is használok hozzá. Remélem, jól sikerül majd – mondja Čović Gábor.

Négyéves korában költözött ide a szüleivel Szabadkáról. Örül, hogy létezik a magyar szakkör, melynek a keretei között az anyanyelvét is gyakorolhatja. A festés nyugdíjas korára vált hobbijává, mint mondja, sokkal többet fejlődik a szakkörnek köszönhetően, mintha egyedül alkotna odahaza. A vendégkiállítások révén utazásokra is van alkalmuk, ami szintén motiválja, de az is fontos szempont számára, hogy itt saját korcsoportjának a tagjaival lehet egy légtérben.

Rendszeresen állítják ki munkáikat, Fiume mellett a Drávaszög-ben, Szlavóniában és Magyarországon is bemutatkoztak már, jó kapcsolatot ápolnak a pélmonostori HMDK-alapszervezet festőműhelyével.

Alkotótáboruk 17 éves múltra tekint vissza

Saját alkotótábort is szerveznek, amely a helyi kisebbségi szervezeteket fogja úgymond össze. Idén rendezik sorrendben a tizenhetediket. 

– Rendkívül sikeres a festőtáborunk, sok kisebbségi vesz részt rajta minden évben, főleg olyanok, akiknek nincs saját festőkörük, de a többségi nemzet is képviseli magát, a rendezvény az egész városnak szól – fejti ki a szakkör legfőbb programjának a pozitívumait Zdenka asszony.

Az idei tábort Kostrenában rendezik, amely Fiumétől délkeletre, a Kostrena-félszigeten található. A szakkör tagjai nagyon várják, és már most készülnek a találkozóra.