Április 15-én Csepregen ismét megerősítést nyert a pakráci Alapfokú Zeneiskola és a csepregi Zeneiskola közötti együttműködés és barátság, amikor közös koncert keretében a pakráci tanulók horvát népdalok előadásával nyűgözték le a közönséget. Az esemény nem csupán a zenéről szólt, hanem a kultúrák közötti párbeszéd és az emberek közötti kapcsolatok mélyítésének ünnepe is volt.
A Pakrácot képviselő delegáció, köztük a Pakráci Magyarok Egyesületének tagjai, Fa Josip elnök és Tóth Rebeka vezetésével meleg fogadtatásban részesültek a csepregi vendéglátók részéről. A látogatókat Benköné Krizmanich Edina iskolaigazgató, valamint Kissné Krály Mária, a helyi horvát önkormányzat elnöke és Pakrác nagy barátja fogadta, akik szívélyes vendéglátással és gazdag, kétnapos programmal készültek, amelyet a zene, a kulturális csere és a baráti hangulat jellemzett.
A koncertre még aznap délután került sor, amelyen a pakráci Alapfokú Zeneiskola (Osnovna glazbena škola Pakrac) diákjai, az Aoide vokális együttes tagjai mutatták be a horvát zenei örökséget. Műsorukban Horvátország különböző tájegységeiről származó hagyományos dalokat adtak elő nagy érzelmi töltettel, a közönség elismerő tapsa nem maradt el. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Csepreg polgármestere, Horváth Zoltán is, aki támogatásáról biztosította ezt az értékes interkulturális kezdeményezést.
A hivatalos program után a pakráci tanulóknak és a Pakráci Magyarok Egyesülete képviselőinek alkalmuk nyílt megismerkedni a házigazda iskola diákjaival, és közös énekléssel, beszélgetéssel új barátságokat kötni – ezek az új kapcsolatok a jövőbeni együttműködések alapjául szolgálhatnak.
A program másnap is folytatódott: Edina és Mária kíséretében ellátogattak Szombathelyre, a térség történelmi és kulturális központjába. Megtekintették a Szent Quirinus emlékhelyet, a város legismertebb, méltán világhírű ókori emlékét, az Iseumot, a zsinagógát, valamint a zeneiskola épületét, amely előtt a pakráci diákok újra énekeltek. A városi séta a főtéren ért véget, ahol a szombathelyi püspökség szakvezetéses látogatása különleges élményt nyújtott, gazdagítva a résztvevők kulturális tapasztalatait.
Ez az esemény jóval több volt egy zenei találkozónál – a két nép közötti barátság, a kölcsönös tisztelet és a kulturális összefonódás hídjává vált. A szervezők reményüket fejezték ki, hogy a jövőben is lesznek hasonló események, amelyek még szélesebb együttműködéshez és közös projektekhez vezetnek – a zene nyelvén keresztül, amely összeköt.