A tavasz legnagyobb tánc- és zenei rendezvénye Horvátországban

Közös gálaműsor a Lisinskiben

776

A magyar-horvát kiegyezés 150. évfordulója évében a néptánc és a népzene legmagasabb színvonalú előadását mutatja be Zágrábban május 29-én a Magyar Állami Népi Együttes (MÁNE) és horvát Lado népi együttes a Lisinski Koncertteremben – mondta Ferencz Mária, a MÁNE nemzetközi referense a két nemzet két világhírű együttesének közös fellépését beharangozó sajtótájékoztatón.

A magyar együttes először mutatkozik be horvát közönségnek.

Ferencz Mária kiemelte: nagy megtiszteltetés számukra, hogy eleget tehetnek egy ilyen magas rangú meghívásnak.  Hozzátette: a visegrádi csoport projekt keretében nemrég Lengyelországban járták. A V4-ek országainak (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) népi együttesei együtt léptek színpadra az említett országok fővárosaiban.

Jelezte: most is két olyan világhírű együttes lép majd színpadra, akik ugyanúgy először ismerik meg egymás repertoárját.

„Azok, akik folklór történettel foglalkoznak, tudják, hogy a kultúrában nincsenek határok, és a táncok, valamint az énekek egymásra épülnek” – hangsúlyozta a Ferencz Mária.

Mint mondta: a horvát közönség az előadás után csodálkozni fog, hogy mennyi hasonlóság van a két kultúra hagyományai között, de úgy vélte: lesznek olyan meglepetések is, amit még nem láthatott a horvát közönség. „A legszebb, legritmikusabb táncokkal készülünk a Kárpát-medencéből” – húzta alá.

Szavai szerint a MÁNE a világ egyik legjobban megtapsolt együttese. Reményét fejezte ki, hogy a mostani után a magyar együttes újra és újra fellép majd Horvátországban, hogy a publikum elé tárja gyöngyszemeit.

Az együttesről a közönségnek kell majd képet alkotni – mondta a referens, de ígéretet tett, fergeteges élményben lesz része azoknak, aki eljönnek a rendezvényre.

Magyar József, Magyarország zágrábi nagykövete szerint Horvátország és Magyarország együttélésében a felek rendelkeznek múltbeli ismeretekkel a tánc és a kultúra terén, de az újkori történelemben, a rendszerváltás óta nem volt rá példa, hogy a két nép újból megismerhesse egymás kulturális örökségét. Két gazdasági óriásvállalat, a horvát INA és a magyar Mol olajcégek felismerték ezt a hiányt és támogatásukkal elindult egy együttműködés, amely remélhetőleg folytatódik és mindkét ország identitását is erősíti majd.

Josip Nalis, a Vatroslav Lisinski Koncertterem igazgatójának főtanácsadója büszkeségének adott hangot, hogy Horvátországban először a Lisinksi adhat otthon egy ilyen nagyszabású rendezvénynek. „A koncertterem egyedülálló feltételekkel rendelkező színpadán a táncosok is élvezni fogják a fellépést és remélhetőleg pozitív élményekkel térnek majd haza” – mondta.

A LADO, Horvátország Nemzeti Népi Együttese 1949-ben jött létre Zágrábban, azzal a céllal, hogy kutassa, művészi módon tolmácsolja és színpadon is megjelenítse az ország zenei és néptánc-hagyományának legszebb darabjait. Az együttes maga köré gyűjtötte a leghíresebb horvát folklórkutatókat, koreográfusokat, népzenészeket, zeneszerzőket és karmestereket, akik a népzenében lelnek inspirációs forrásra. A LADO repertoárja több mint száz különböző koreográfiából, valamint több száz vokális, instrumentális, illetve vokális-instrumentális számból áll, s ezáltal Horvátország zenei és tánchagyományának gazdag és sokszínű keresztmetszetét tudja bemutatni.

Az együttes harminchét briliáns tudású táncosa és énekese néptáncegyüttesből egy pillanat alatt alakul át lenyűgöző népi kórussá, tizennégy nagyszerű zenésze pedig nyolcvannál több különböző tradicionális és klasszikus hangszeren játszik. A LADO több mint ezerkétszáz értékes és gyönyörű, eredeti népviselet egyedülálló gyűjteményével rendelkezik. Műsorai révén a hagyományos horvát népviseletek gazdag tárházába is bepillantást nyerhetünk.

A LADO fellépései mind a közönség, mind a kritikusok körében világszerte osztatlan sikert aratnak, az együttest a legjobb néptánc- és énekegyüttesek között tartják számon.