A hétvégén (többek között) a csúzai szüreti mulatsággal nyílt meg az őszi „programdömping”. Szombaton fogathajtó versenyt, néptáncszemlét és utcabált rendeztek, vasárnap pedig hegyibabfőző-versenyre került sor.
Idén az időjárási viszonyoknak „köszönhetően” valamennyi mezőgazdasági kultúra körülbelül egy hónappal korábban érett be, mint általában. Ez a szőlőre is vonatkozik, a csúzai hegyoldalban is a végéhez közeledik a szüret, így a szüreti mulatsággal most valóban a betakarítás végét ünnepelhették a csúzaiak.
Él és virul a lovas sport
A fesztivált a jól bevált menetrend szerint rendezték meg. Szombaton a Csárdás néptánccsoport volt a házigazda, és a fogathajtó versennyel indult a fesztivál, amellyel kapcsolatban Fica János, a táncegyüttes elnöke úgy nyilatkozott, ezzel a programmal a régi szüreti bálok előtt tisztelegnek, amelyek évtizedeken keresztül elképzelhetetlenek voltak lovak nélkül. Egy ilyent a mai szigorú közlekedési előírások miatt körülményes volna megszervezni. Azt viszont fontosnak tartották, hogy a patás jószágok valamilyen formában helyet kapjanak a rendezvényen, ezért évekkel ezelőtt fogathajtó versennyel bővítették a programot.
– Büszkék vagyunk rá, hogy a Drávaszögben mi szerveztünk legelőször fogathajtó versenyt – mondta lapunknak Fica János, hozzátéve, talán nem is kell csodálkozni azon, hogy pont egy magyar egyesület volt a kezdeményező régiónkban, hiszen „lovas nemzet” a magyar. A fogathajtó versenyre a tágabb régióból is érkeznek lovasok, így a megmérettetésen más nemzetiségűek is részt vesznek. S hogy jóval többen álltak a rajtvonalhoz, mint a korábbi években, a lovas sport töretlen népszerűségéről árulkodik. A résztvevők a szokásokhoz hűen három versenyszámban – gyorsasági és technikai fogathajtásban, valamint lovaglásban – mérkőzhettek meg.
Színvonalas kultúrműsor és késő éjszakába nyúló utcabál
A délutáni órákban népviseletbe öltözött fiatalok gyülekeztek a tűzoltószertár előtt. Innét indult a felvonulás a kultúrotthon udvaráig, ahol néptáncszemlére került sor. A menetet a bíró és a bíróné vezették, ezt a szerepet Böjtös Dávid és Gettó Luca Csárdás-tagok töltötték be, akiktől megtudtuk, nemcsak a sor vezetéséért feleltek: az utcabálban az ő feladatuk volt, hogy kiszabják a büntetéseket a lopás nevezetű hagyomány felelevenítése során. A bálozók lelophatják a kifeszített drótokon lógó szőlőt és ajándékokat, s akit a csőszök, vagyis a népviseletbe öltözött táncosok elkapnak, arra a bíró és a bíróné ró ki jelképes pénzbírságot, esetleg valamilyen feladatot kell büntetésből végrehajtaniuk.
A néptáncszemlét Császár Zoltán eszéki magyar konzul és Jankovics Róbert, magyarságunk parlamenti képviselője nyitották meg. Mindketten elismerően szóltak a csúzaiakról, hiszen nekik köszönhetően több aktív egyesület is működik a faluban, és az idei szüreti fesztivál is megvalósulhatott. Majd a tánccsoportok követték egymást a színpadon: a csúzai Jókai Mór Kultúregyesület Hajnalcsillag gyermektánccsoportján és a Csárdáson kívül a dályhegyi, a szentlászlói, az eszék-rétfalusi, dárdai és pécsi népi táncegyüttesek léptek színpadra, illetve volt néhány szólóelőadás is, Élő Zoltán citerajátékával, Maronka Henrietta pedig modern táncával örvendeztette meg a közönséget. A Jókai Mór KE Szivárvány nevű kreatív kuckója tárlatával gazdagította a rendezvényt. Az utcabálon Keresztes József és Kurel Goran zenélt.
A legjobb hegyibabot a csúzai Nagy Lajos főzte
A vasárnapi hegyibabfőző-versenyt a Jókai Mór Kultúregyesület szervezte a Kossuth-ház parkolójában. Itt sorakoztak fel a csapatok, legtöbben bográcsban főzték a közkedvelt egytálételt, de azért idén is voltak páran, akik a hagyományos cserépedényt tették a tűz mellé. A szervezőktől megtudtuk, a főzőverseny témája azért az ún. hegyibab, mert egy, a szőlészethez kapcsolódó ételről van szó. Régen ugyanis, miközben zajlott a munka a szőlőhegyen, cserépedényben főtt a bab, amit szinte lehetetlen odaégetni, így szabadon ott lehetett hagyni rotyogni a tűznél.
A zsűri értékelése szerint az idei legjobb babgulyást a csúzai Nagy Lajos készítette, második Kurel Ágota lett szintén Csúzáról, a „bronzérmet” pedig a hercegszőlősi Luković Ana kapta. Az eredményhirdetés után nem ért véget a mulatság, Keresztes József gondoskodott róla, hogy a résztvevők vasárnap este is táncra perdüljenek.
A csúzai szüreti fesztivált a zágrábi Kisebbségi Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a csúzai Kováts valamint a karancsi Szabó pincészet támogatta.