A szabadságharcra emlékeztek Pélmonostoron

314
cimlap-plmonostor

A HMDK pélmonostori alapszervezete és a Baranyai Magyar Katolikus Nőegylet az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékezett múlt szombaton a pélmonostori mozi előcsarnokában.

Március 15-e az egyik legfontosabb magyar nemzeti ünnepünk, melynek alkalmából a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége is országszerte tart megemlékezéseket. Az idei esztendő első március 15-i rendezvényére Pélmonostoron került sor, melyet egy kiállítással is egybekötöttek: az eszéki magyar főkonzulátus jóvoltából A mi világörökségünk című kiállítást nyitották meg, amely Magyarország nevezetességeit, világörökségi értékeit hivatott bemutatni mind a magyar, mind a horvát közönségnek, ugyanis a képek mellett kétnyelvű ismertetőszöveg olvasható. A kiállítás először Eszéken volt megtekinthető tavaly ősszel, az Eszéki Magyar Hét rendezvénysorozat keretein belül, és a tervek szerint hamarosan Vukováron is bemutatják. De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul lapunknak elmondta, a kiállítással Magyarországot próbálják közelebb hozni az itt élőkhöz, elsősorban a magyarokhoz, hogy ezáltal is erősítsék az anyaországhoz való kötődésüket.

 

07-pelmonostori-marc15-7

 

A megemlékezés elején Jankovics Róbert, a HMDK pélmonostori alapszervezetének elnöke köszöntötte a vendégeket. Elmondta, ahogy a forradalmat megelőzően Magyarországon, úgy ma a horvátországi magyarság soraiban is megújulásra van szükség, mivel egyes, pozíciókat bitorló emberek rossz irányba vezetnek bennünket, ezért most is bátornak és elszántnak kell lennünk ahhoz, hogy megvalósíthassuk céljainkat.  „Csak rajtunk múlik, hogy a jobb sors valóra válik-e vagy sem” – mondta beszédében.
Ezt követően az újbezdáni kultúregyesület asszonykórusa éne-
kelt Dudás István zenekara kíséretében. Az est egyik díszvendége, dr. Davorin Bubalović, Pélmonostor város korábbi polgármestere is szólt a közönséghez. Elmondta, a magyarok és horvátok történelme összefonódik, segítettük egymást a nehéz időkben, és biztos benne, hogy a két nemzet közötti együttműködés a jövőben is eredményes lesz.
A pélmonostori általános iskola magyar anyanyelvápolói alkalmi összeálítással szerepeltek a rendezvényen, majd De Blasio Antonio mondott beszédet. Emlékeztetett, 1848-ban is hasonló problémákkal kellett szembenéznie nemzetünknek, mint most, és hogy akkor is tudták, a nemzet sorsa nem a szabadságharc végkimenetelétől függ, hanem a hazaszeretettől. „Éppen ezért áll olyan közel március 15-e a szívünkhöz, amelyből most erőt meríthetünk” – mondta.

 

{fcomments}