A nemzeti összetartozás napja

132

Magyarország-szerte és az ország határain túl is számos megemlékezést tartottak az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának a 101. évfordulóján. A magyar Országgyűlés 2010-ben nyilvánította a nemzeti összetartozás napjává a trianoni aláírás napját. Az erről szóló törvény kimondta: „A több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.”

BUDAPEST, Kossuth tér

Magyar szemmel című fotókiállítás nyílt

Megnyílt a Magyar szemmel című fotókiállítás június 4-én, a nemzeti összetartozás napján a Kossuth téren. Az eseményen a HMDK képviseletében Matijević Olivér ügyvezető elnök vett részt.

Az Összetartozás Emlékhelyénél látható kültéri tárlat a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága pályázatának győztes fotóit mutatja be, 101 alkotásból ad válogatást.

A pályázat két fő témára épült: a minket körülvevő csodás helyek bemutatására és a járvány utáni újrakezdésre. A fiatalok az online tanulás témakörében is küldhettek fotókat.

A nemzeti újrakezdés éve jegyében meghirdetett pályázat fotóival közeli és távoli vidékekre utazhatunk egyszerre, megismerve és átérezve, hogy honnan nézik és hogyan látják a világot a magyarok 2021-ben, magyar szemmel – hangzott el a kiállítás pénteki budapesti megnyitóján.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára köszöntőjében elmondta: szimbolikus üzenete van annak, hogy az Összetartozás Emlékhelye mellett állítják ki a Kárpát-medence és a világ magyarságának alkotásait.

Kiemelte: az emlékművön ma is létező települések szerepelnek 1913-ból, egy-egy pont a Kárpát-medencéből, amelynek jelentős részén a fotók tanúsága szerint ma is élnek magyarok.

„Nem kevesebbet mondanak el ezek a képek, mint hogy a magyarság 101 esztendővel Trianon után is jelen van a Kárpát-medence minden régiójában, diaszpóraközösségei révén pedig világnemzetté vált” – fogalmazott. – Az elmúlt 11 évben újjáépítettük a magyar nemzetet, és a sok évtizedes szétszakítottság után újra egységes magyar nemzetet, Magyarországot hoztunk létre – mondta, hozzáfűzve: a külhoni magyarok immáron a mindennapokban is megtapasztalhatják, hogy nincs különbség magyar és magyar között.

„Az első száz év az újjáépítésről szólt, szóljon a következő száz év a felemelkedésről. Idén, a nemzeti újrakezdés évében arra törekszünk, hogy magunk mögött hagyva az elmúlt száz esztendőt, a pusztító világjárványt, új korszakot nyissunk” – mondta.

CSÚZA

Előadás és tűzgyújtás

Csúzán a helyi református egyházközség és a HMDK csúzai alapszervezete rendezett megemlékezést a nemzeti összetartozás napja alkalmából. Az eseményre a Kossuth-házban került sor.

A résztvevők Reppmann Dékány Zsuzsanna nyugdíjas tanárnő, a falu múltjának fáradhatatlan kutatója és Varga György református lelkipásztor előadását hallgathatták meg magyarságunk, illetve a reformátusság sorsának alakulásáról ez elmúlt évszázad nemzeti sorstragédiáit követően. Az előadások után a Kossuth-ház mögött folytatódott a program a Csárdás népi tánccsoport, illetve a Jókai Mór Kultúregyesület fiatal tagjainak a rövid műsorával, akik verset mondtak, énekeltek, majd tüzet gyújtottak.

ZÁGRÁB

Körtagtalálkozó és a nemzeti összetartozás napja

A zágrábi Ady Endre Magyar Kultúrkör a horvátországi magyarság egyik legrégebben működő művelődési egyesülete, amelyben rendszeresen megemlékeznek a magyar nemzeti ünnepekről, irodalmi és kultúresteket, valamint hagyományápoló rendezvényeket is tartanak, valamint évente megtartják a Kultúrkör tagjainak a találkozóját. Ez utóbbira június 5-én, szombaton a Bundek nevű tó körüli parkban került sor, valamint a Zágrábi Magyar Kisebbségi Tanács napja is volt ez, és a résztvevők egyben megemlékeztek a nemzeti összetartozás napjáról is.

DÁLYHEGY

Az Összetartozás tüze fellobbant Dályhegyen is

A nemzeti összetartozás napján az idei évben 20 óra 21 perckor ismét fellobbantak az őrtüzek. Az Összetartozásunk tüze nevet viselő kezdeményezésre ezúttal hat kontinens közel 40 országában, több mint 600 településen, mintegy 1100 helyszínen gyújtottak tüzet, így az Erdődi-háton levő Dályhegyen is Buják Nándor, a helyi népi tánccsoport tagjának a  szervezésében.