A nagycsalád komoly szervezést igényel

425
06-nagycsalad-madajcek-csalad

Kopott, kinőtt ruhák, olcsóbb játékok, nélkülözés – ez az a klisé, amelyet sokan a nagycsaládokra vonatkoztatnak. Van ugyan benne igazság is, és az sem vitás, hogy több gyermeket nevelni komoly felkészültséget igényel. Precíz szervezés, pénzügyi tervezés, határozottság kell ahhoz, hogy jól működjenek a mindennapok. A dályhegyi Madajček család hármas ikreket nevel, Újbezdánban Pálinkáséknak szintén három, iskoláskorú gyerekük van, Csúzán pedig a hatfős Farkas család napszámból tartja el magát.

Ma már ritkaságszámba mennek a többgyerekes családok, a szülők általában egy-két gyereknél nem vállalnak többet. Ennek főleg anyagi okai vannak. A szűkös anyagi helyzet miatt nem könnyű egy öt vagy annál több fős család élete. Hogy megtudjuk, miként is boldogulnak, három nagycsalád életébe lestünk be. 

Akiknek minden gyerekholmiból hármat kell venniük…
A dályhegyi Madajček házaspárt hármas ikrekkel ajándékozta meg a sors. Lányaik most négyévesek. Más nagycsaládosokkal ellentétben náluk nem kivitelezhető az idősebb gyerek ruháit a kisebbnek adni. Egyszerre kell etetniük, öltöztetniük, óvodába, majd iskolába járatniuk mindhárom gyereket. Madajček Klaudia, az édesanya idejét a gyereknevelés és a házimunka tölti ki. Férje autószerelőként dolgozik, fizetését pluszmunka-vállalással egészíti ki. Klaudia elmondta, nem egyszerű egy fizetésből kijönnie egy ötfős családnak.- A havi fizetés mellett gyerekpótlékot is kapunk, a kettő együtt is csak a legalapvetőbb dolgokra elég – mondta Klaudia. Hozzátette, mégsem esik nehezükre a család eltartása, mely az életük értelmét jelenti. 

Amikor három gyereket kell iskoláztatni
Az újbezdáni Pálinkás Krisztiánék szintén három gyereket nevelnek. Felesége háztartást vezet, egy fizetésből élnek, így nekik is ügyesen kell gazdálkodniuk ahhoz, hogy kijöjjenek belőle. Bizonyos időszakokban tervezés nélkül ez még nehezebb lenne. Ilyen az őszi iskolakezdés, amikor a legtöbbet kell költeniük általános iskolás korú gyerekeikre.
– Ahhoz, hogy a tankönyveket meg tudjuk vásárolni, több hónapos spórolásra van szükségünk. Már újév után elkezdünk takarékoskodni erre – nyilatkozta Krisztián.
Ha mindhárom gyerek számára új könyveket vásárolnának, ez több ezer kúnába kerülne évente. Korábban szerencsére néhány tankönyvet átvehettek az idősebb diákoktól, ami komoly megtakarítást jelentett.
Krisztiánék legidősebb gyereke idén ősztől középiskolás lesz. Tanulmányait vagy az eszéki magyar iskolaközpontban, vagy pedig a pélmonostori gimnáziumban folytatja. Amennyiben a pélmonostori gimnáziumra esik a választás, havonta körülbelül 600 kúnába kerül a buszbérlet Újbezdántól Pélmonostorig, ha viszont Eszékre íratják, körülbelül ugyanennyit kell majd fizetniük a kollégiumra, ugyanis Újbezdánból nincs buszjárat Eszékre.
Az anyagi tényezőket félretéve, Krisztián felhívta a figyelmet egy, a nagycsaládra jellemző előnyre: a gyerekek tanulhatnak egymástól, és segíthetnek is egymáson. Könnyebben szocializálódnak, ha több testvér veszi őket körül.

 

nagycsdalados-krisztian-copy

 

Egész évben télre spórolnak
Farkasék hatan vannak a családban. A szülőknek három gyerek mellett a nagymamát is el kell tartaniuk, ráadásul napszámból. Annamáriáéknak soha sincs könnyű dolguk, de a legnehezebb időszak számukra a tél. Tavasszal metszeni járnak, nyáron zöldmunkákat végeznek a szőlőben, ősszel pedig szüretelnek, és ezzel számukra vége a munkaszezonnak.
– Október végétől januárig munka híján vagyunk, így egész évben takarékoskodnunk kell, hogy átvészelhessük a telet – mondta Annamária.
Egyik napról a másikra élnek, állandó problémát jelent számukra a család fenntartása. Az óvodáskorú lányuk kap nagycsaládos kedvezményt az uzsonnára, de a másik kettő étkeztetésére a teljes összeget kell fizetniük az iskolában, így erre összesen 420 kunát költenek havonta.
Természetesen öltöztetniük is kell a növésben lévő gyerekeket. Kéthavonta vásárolnak cipőt vagy valamilyen ruhaneműt. Persze egy kevés zsebpénzt is kapnak a gyerkőcök naponta. Fejenként öt kúna nem sok, de egy hónap alatt ez is szép kis összeget tesz ki. A szülők félve gondolnak az őszi iskolakezdésre, ugyanis fiuk idén kezd majd középiskolába járni. Antal hivatásos tűzoltó szeretett volna lenni, de Annamária tudomása szerint ilyen iskola legközelebb Zágrábban van, így az eszéki magyar központ és a pélmonostori sofőrképző  között fognak választani. Még a két közeli városig is szinte megfizethetetlen lesz számukra a havi buszbérlet, hiszen alapvető szükségleteik kielégítésére is alig jut. Csak a legszükségesebb élelmiszereket veszik meg a boltban: tejet, kenyeret, sót, cukrot. Így is kb. 400 kúnát hagynak ott hetente.
– Amit meg tudunk termelni otthon, arra nem költünk, de ez sem működik mindig. A tavalyi aszály miatt nem sikerült a kertünk, így a zöldségféléket is vennünk kellett. Márpedig ha asztalhoz ül egy hatfős család, öt kiló krumpli is elfogy egy ebéd és vacsora során – mondja az édesanya.

 

06-nagycsalad-farkas-csalad

 

Amikor kevesebb a munka, hús csak vasárnaponként kerül az asztalra. Farkaséknál az ünnepnapok is spórolósabbak, mint egy átlagcsaládnál, de azért nem maradnak el az ajándékok. Annamária elmondta, ha szükséges, nem fizet be egy villanyszámlát, helyette az összeget odaadja a télapónak/húsvéti nyuszinak az ajándékokért. Később persze be kell hozni a lemaradást, s olyankor megint másvalamin takarékoskodnak, ebből az „ördögi körből”, úgy látszik, nem tudnak kilépni.
– Szép dolog a nagycsalád, de nagy gonddal is jár – mondta végül Annamária. De az összes nehézség ellenére sem bánta meg soha, hogy így alakult.

 

{fcomments}