A magyar óvoda az első intézményes közeg, ahol erősödhet a nemzeti identitás

551

„Pozitív légkör, segítőkész kollégák, érdeklődő, nyitott és kedves gyerekek” – többek között ezekkel a szavakkal jellemezte a pélmonostori Liszt utcai magyar óvodát és kulturális központot Németh Panna Noémi óvodapedagógia szakos egyetemista, aki az Erasmus+ Program ösztöndíjasaként teljesít szakmai gyakorlatot az intézményben.

A pélmonostori Liszt utcai magyar óvoda és kulturális központ a magyar kormány támogatásával épült és 2023-ban nyitotta meg kapuit, óvodai csoportjai pedig tavaly szeptemberben indultak. Az idejáró gyerekeket egy impozáns, modern, derűt sugárzó intézmény és családias környezet fogadja.

Az óvónőket februártól április végéig egy óvodapedagógia szakos magyarországi egyetemista is segíti, aki két hónapon keresztül végez itt szakmai gyakorlatot az Erasmus+ Programnak köszönhetően.

Panna a bajai Eötvös József Főiskola harmadéves óvodapedagógia szakos hallgatója, emellett a szegedi Juhász Gyula Pedagógusképző Kar szociálpedagógia szakán is tanul.

– A családomban és a rokonságban is sok gyerek van, illetve én is nagycsaládból származom, négy testvérem van. Az ilyen személy gyorsan felismeri, ha jól tud harmonizálni, bánni a gyerekekkel. Én mindig jól kijöttem velük, tizenkilenc évesen Angliában bébiszitterként is dolgoztam, s azt hiszem, ezeknek a tapasztalatoknak és élményeknek a hatására kezdtem el az óvodapedagógia szakot – mesél a pályaválasztása előzményeiről Panna.

Nem először vesz részt Erasmus+ Programban

Az Erasmus+ Program jó lehetőség azoknak az utazni vágyó fiataloknak, akik nincsenek olyan anyagi helyzetben, hogy világot lássanak. Keretében tizenkét hónapot tölthet egy egyetemi vagy főiskolai hallgató külföldön, tanulmányi vagy szakmai gyakorlat keretében.

– Tavaly találkoztam először az Erasmus+ Programmal, Pajrok Andornak, a bajai főiskola munkatársának, a nemzetközi kapcsolatok koordinátorának köszönhetően. Először az erdélyi Nagyváradra adódott lehetőségem kiutazni, ott fél évig éltem s a Partiumi Keresztény Egyetemen tanultam, illetve a Bonitas speciális oktatási központban teljesítettem gyakorlatot. Nagyon örülök, hogy most pedig itt, a pélmonostori magyar óvodában végezhetek szakmai gyakorlatot – mondta riportalanyom.

Aktívan részt vesz a gyerekek foglalkoztatásában

Panna úgy érzi, gyorsan felvette az óvoda ritmusát, most van itt hatodik hete, és már aktívan részt vesz a gyerekek foglalkoztatásában, legutóbb az erdők világnapja alkalmából vállalt külön feladatot.

Reggel héttől délután egy óráig tart a munkaideje, de van, hogy az egész napot itt tölti. Rengeteget játszik a gyerekekkel, mozgásfejlesztő foglalkozásokat tart, illetve nagyon sokat beszélget velük a magyar kultúráról, népdalokat énekel velük, foglalkoztak például március 15-e ünnepével is. Örömmel tapasztalja, hogy minden héten új témák, új projektek indulnak az óvodai foglalkozások keretében, tehát mindig történik valami.

– Nagyon szimpatikus intézmény számomra a pélmonostori óvoda és kulturális központ. A modern külső, a pozitív légkör első látásra magával ragadott, és a kollégák, valamint az itt dolgozó személyek is nagyon befogadók, kedvesek és segítőkészek. A gyerekek is az első perctől kezdve érdeklődők és nyitottak, nagyon jól érzem itt magam. Olyan érzésem van, mintha már hosszabb ideje itt volnék – nyilatkozta lapunknak Panna.

Hozzátette, Magyarországon, ahol eddig gyakorlatot teljesített, mindig közel harminc gyermek volt egy csoportban, jóval kisebb helyiségben.

– Itt felhőtlenebbek a foglalkozások, sokkal több időt fordíthatunk a gyerekekre, az ő kis egyéniségük fejlesztésére, könnyebben és rugalmasabban lehet őket bármilyen programra vagy játékra „meginvitálni” – osztotta meg velünk eddigi tapasztalatait Panna.

A fiataloknak azt ajánlja, az Erasmus-program nagyszerű lehetőségeket kínál, aki csak teheti, éljen ezekkel, más embereket, más kultúrákat ismerhetnek meg általa.

A pélmonostori óvodával kapcsolatosan pedig nem győzi hangsúlyozni, hogy a gyerekek itt azontúl, hogy családias környezetben, pozitív légkörben tartózkodhatnak, intézményes keretek között tanulnak meg kötődni nemzetünk kultúrájához és hagyományaihoz, ami pedig az identitás megerősödéséhez nélkülözhetetlen.