Ma van a 2004-es, a kettős állampolgárságról szóló szégyenletes magyarországi népszavazás 20. évfordulója. A 2004. december 5-i népszavazás csúfos eredménye (eredménytelensége) mély sebeket ejtett akkor bennünk, határon túli magyarokban.
Akkor szinte az egész újságunk arról szólt, sokan elmondták érzéseiket ezzel a történelmi jelentőségű közönnyel kapcsolatban, és szinte mind úgy nyilatkoztak, hogy „mélységes csalódottságot éreztek“. Az egyikük azt kérdezte, „hogy akkor most nem kellünk a magyaroknak?”, de hozzátette azt is, „reméli, hogy megéri még azt, hogy Magyarország lerója azt az adósságot, amivel az ő ősei hozzájárultak felépítéséhez”. Akár a gesztus szintjén is.
Az akkori szocialista miniszterelnök a külhoniak állampolgársága ellen agitálva akadályozta, hogy a kiírt népszavazás érvényes lehessen, kirekesztve ezáltal a külhoni magyarokat – a közjogi értelemben vett – magyar nemzetből.
A Gyurcsány Ferenc vezette szocialista-liberális kormány ziháló gyűlölettel támadt rá a magyarokra, a legócskább, legprimitívebb szociális demagógiával a csonkaországi ellátórendszeren élősködni akaró ellenségként gyalázva a határon túli nemzettársakat. Gyurcsányékról örökre lemoshatatlan a bűnszövetségben, aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett nemzetárulás vétke. A Kárpát-medence és a világ magyarságának közösségei mindezt nem felejtették el.
Nekünk, horvátországi magyaroknak viszont azt nem szabad elfelejtenünk, hogy a MESZ vezetői néhány év múlva meghívták Pélmonostorra Gyurcsány Ferencet, aki meg is látogatta őket.
„A szégyenteljes nemzetárulást orvosolta a Fidesz-KDNP-szövetség 2010-ben, amikor az új Országgyűlés egyik első döntésével megteremtette a nemzet közjogi egyesítését, és törvénybe iktatta nemzeti összetartozásunkat” – idéztük lapunkban 2014-ben a Kereszténydemokrata Néppárt közleményét. „Alaptörvényünkbe foglaltuk, hogy felelősséget viselünk a határainkon kívül élő nemzettársakért. Nemzetpolitikánk eredményeként ma már állampolgárként és választópolgárként is elválaszthatatlanul együvé tartozunk“ – zárul Semjén Zsolt és Harrach Péter közleménye.
Az Orbán-kormány akkor és azóta is mindent megtesz azért, hogy az együvé tartozást erősítse.
Számunkra pedig az is örökre emlékezetes marad, hogy 2011-ben horvátországi magyarok tehették le elsőként a világon az állampolgársági esküt.