A kormány 2,7 százalékos államháztartási hiányt tervez

403

A kormány az idén a GDP 2,7 százalékára tervezi az államháztartás és 2,2 százalékra a központi költségvetés hiányát – jelentette be Zdravko Marić pénzügyminiszter múlt csütörtökön, miután a kormány elfogadta az idei költségvetés főbb irányelveit.

A miniszter kiemelte a munkanélküliség csökkentésének fontosságát, és az egyik legnagyobb kihívásnak ítélte meg új munkahelyek teremtését. 2016-ban 16, 2018-ra pedig 14 százalék alá kívánják szorítani a munkanélküliséget, amely ma közel 20 százalék.

Marić a bevételek növekedését részben az adóbevételek, ezen belül is a forgalmi adó növekedésétől várja, de az EU-források lehívásában is nagy előrelépést remél.

A kiadásokat 120,4 milliárd kúnára tervezik, ami 2,4 milliárd kúnával több a tavalyinál. A tárcavezető jelezte: olyan kiadásokról van szó, amelyeket muszáj volt növelni a kötelezettségek miatt, ezért más területeken kellett megtakarításokat találni, és konszolidálni a költségvetést.

A nyugdíjakat és a jövedelmeket nem kívánja csökkenteni, ugyanakkor a bejelentések szerint emelésekre sem lehet számítani.

Tihomir Orešković kormányfő egy szakmai konferencián a múlt héten arról beszélt: Horvátország nyitott az üzletre és mindent megtesz, hogy befektetőket vonzzon az országba.

A befektetést ösztönző eszközök között említette, hogy értékesíteni akarják az állami tulajdont. Aktiválják a közel félmilliárd euró értékű „holt tőkét”. Emlékeztetett, hogy az állami vagyonnal gazdálkodó hivatal (DUUDI) 30 millió euró értékben 1500 ingatlannal, számos használaton kívüli földterülettel és közel 1300 közvállalattal rendelkezik.

Zdravko Marić korábban a Nova TV kereskedelmi csatornának adott interjújában arról beszélt, hogy privatizálják azokat a vállalatokat, amelyekben az államnak kisebbségi részesedése van. Elsősorban azokat, ahol 25 százalék alatti tulajdonjoggal rendelkeznek. A tárcavezető szerint félmilliárd euró várható reálisan a privatizációból.

„A stratégiailag fontos vállalatokat nem magánosítjuk” – jelentette ki a miniszter. Újságírói kérdésre válaszolva – mit terveznek az INA horvát olajipari vállalattal, amelyik részvénycsomagjának 49 százaléka a Molé – Marić azt mondta: „az INA külön kérdés, erről külön kell tárgyalni, mert számos bírósági ügy kötődik hozzá, ezért körültekintést igényel.”