Ginder Ferenc kiskőszegi (batinai) vállalkozó pár éve kezdett el szódagyártással is foglalkozni, azóta sikerült támogatással egy üzemet is felújítania, és már több mint 400 helyre szállítja a frissítő italt.
Vörösmarty Mihály Fóti dal című verse a következőképpen kezdődik:
„Fölfelé megy borban a gyöngy;
Jól teszi.
Tőle senki e jogát el
Nem veszi.“
Nem véletlen, hogy a szódavíz egyik meghatározása nem más, mint fröccsadalék. Magyarországon a szódavíz 2013-ban hungari-kumként még a Magyar Értéktárba is bekerült. Jedlik Ányos nevéhez kötik a terméket, de nem ő volt a gyöngyöző víz felfedezője. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum szerint Joseph Priestley volt az első, aki a szén-dioxidot vízzel elegyítette 1767-ben. Jedlik Ányos tette azonban lehetővé az ital olcsó, nagyüzemi előállítását, megoldva a felmerülő problémákat, többek között a gáz minél jobb elnyeletését. A szódavíz pedig azóta is az egyik legkedveltebb szomjoltó ital, Magyarországon töretlen népszerűséggel, míg nálunk kevéssé ismert. Ezt a trendet hivatott megváltoztatni a kiskőszegi Kristály szódavíz (Kristal soda voda).
Szóda, a szén-dioxiddal dúsított, egészséges szomjoltó
Ginder Ferenc vállalkozó gyerekkori emlékként is őrzi a szódásüveget, amely a ’90-es évek előtt szinte minden család asztalán ott volt. A retrónak tartott termék azonban lassan kikopott a mindennapokból.
– Magyarországon ez egy sokkal népszerűbb, a mindennapokban használt termék. Az egyik kollégám foglalkozott itt, Horvátországban szóda gyártásával, ez ösztönzött arra, hogy én is belevágjak. Elhatároztam, hogy ebből egy új, modern, 2020-as terméket fogok készíteni. Sokan keverik a fogalmakat, ezért érdemes tisztázni, hogy az ásványvíz és a szódavíz két különböző dolog. A szódavíz lényege, hogy az alapja sima, többszörösen tisztított kútvíz, ezt megfelelő hőmérsékleten szén-dioxiddal kell dúsítani, így egy enyhén lúgos terméket kapunk (pH-értéke 7,6-8). Ez tehát egy íz-, illat- és színezékmentes, egészséges ital, visszaváltható üvegben – mesélt Ferenc magáról a termékről.
Két üzemük van, a vörösmarti egy kisebb alapterületű, ahol egy régi géppel dolgoznak. Az új gépet 2020-ban tudták beszerezni az Economica Hungarica Alapítvány pályázatán elnyert támogatásnak köszönhetően, a felszerelést most tovább bővítették mosóval, tárolóval, címkézővel, fülezővel.
A kiskőszegi gyár felújítását is a magyar kormány támogatta
A szódagyár és az ahhoz tartozó irodaház felújítására és az új gépek megvásárlására Ferenc a HMDK vidék- és gazdaságfejlesztési stratégiája alapján, a magyar kormány jóvoltából az Economica Hungarica Alapítványnál kiírt pályázaton nyert el támogatást. Így Ginder Ferenc projektjének a megvalósulását a magyar állam cca. 120 000 euróval segítette.
– Nagy segítséget jelentett ez a támogatás, hiszen a gépeket és az épület felújítását fedeztük belőle, ez volt a projekt befejező fázisa, amit nem tudtunk volna másképpen megvalósítani. Körülbelül 400 helyre szállítjuk a szódát jelenleg is, de igyekszünk a terméket minél jobban bevezetni a piacon. Jelenleg hat alkalmazottal dolgozunk, de a kapacitást tekintve még 8 embert „elbírna“ az üzem. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a legnagyobb gondot a munkaerőhiány jelenti. A kétkezi, valamint gyári munkákra nagyon nehéz dolgozót találni, ez általános jelenség, ami véleményem szerint egyre határozottabb trend lesz – fejtette ki Ferenc.
A szódagyárban új, innovatív termékkel is bővítik a palettát, másfél literes PET-palackokat is megtöltenek szódavízzel, ami enyhébben, lágyabban szénsavas. Ez most próbatermék, és a félliteres kiszerelése is tervben van. A Horvátország egyik csücskétől a másikig vezető 900 kilométeres távon könnyebben szállítható, mint a visszaváltható üveg, tehát polcra helyezhető. A tervben lévő, visszaváltható üvegtermékkel pedig majd a vendéglátóipart szándékoznak kiszolgálni.
A magyar állami támogatásnak is köszönhetően a Darázsi járás a nagybodolyai sajtüzem mellett egy kiskőszegi szódavízgyártó üzemmel is gazdagabb lett.