A horvátországi magyar közösséggel ismerkedtek Egerben

66

Az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszékén tavaly indult útjára a Változatos magyar nyelv című konferenciasorozat, melynek idei rendezvénye a horvátországi magyarság nyelvi és kulturális sokszínűségét mutatta be hétfőn.

Változatos magyar nyelv címmel indítottak újra az egri egyetemen egy konferenciasorozatot, amelynek az első alkalmán a kárpátaljai magyarsággal, idén pedig a horvátországi magyar közösséggel ismerkedhettek meg a hallgatók és a tanárok.

– 2022-ben támadt az az ötletünk a Magyar Nyelvészeti Tanszéken, hogy elindítunk egy olyan programsorozatot, amely a határon túli területeket egyenként mutatja be. 2023-ban volt az első ilyen rendezvény, akkor Kárpátalja volt a fókuszban. Ezen felbátorodva gondoltuk azt, hogy érdemes lenne egy kicsit távolabbra tekintenünk, ez meg is történt, így  került a „célkeresztbe” Horvátország. Jórészt a konferencia társszervezője, Márku Anita ötlete nyomán kerestük meg Lehocki-Samardžić Annát – tudtuk meg dr. Takács Judittól, az egri Magyar Nyelvészeti Tanszék vezetőjétől.

Lehocki-Samardžić Anna, Márku Anita, Molnár Mónika, Havasi-Kovács Helga, Jankovics Róbert

Aktuális helyzetképről, nyelvi sajátosságokról és a média helyzetéről szóltak az előadások

A szervezők meglátása, hogy a kívánt eredmény akkor érhető el, ha a hallgatóság, köztük a magyartanár szakos hallgatók első kézből kapnak ismereteket, információkat. Így a horvátországi magyarok aktuális helyzetéről Jankovics Róbert parlamenti képviselő, a HMDK elnöke tartott előadást, Molnár Mónika, lapunk főszerkesztő-helyettese a kisebbségi média működését ismertette a hallgatókkal és a tanárokkal. Lehocki-Samardžić Anna pedig a nyelvi jellegzetességet mutatta be izgalmas példákon keresztül.

– Két előadással is szerepeltem ezen a minikonferencián, az első a horvátországi magyar nyelvhasználatról szólt, illetve annak helyéről a magyar nyelvjárások rendszerében. Példákkal sikerült alátámasztani azt, hogy nem egy helytelen, romlott nyelvhasználatról van szó a horvátországi magyarság esetében, hanem egy erőteljesen nyelvjáráson alapuló nyelvváltozatról. Valamint a Glotta Nyelvi Intézet munkásságát is sikerült bemutatnom a prezentációmban – nyilatkozta lapunknak a professzor asszony.

A szervezők annak a reményüknek adtak hangot, hogy elindul az együttműködés az egri egyetem és a horvátországi magyar intézmények között.