A horvát svájcifrank-hitelesek egyesülete által szervezett nagyszabású tüntetésre került sor múlt szombaton Zágrábban, amelyen több ezren vettek részt. Ez volt az első nagyszabású civil megmozdulás a devizahitelek ügyében Horvátországban.
A Frank Egyesület nevű érdekvédelmi szervezet a tüntetés előtti, múlt szerdai zágrábi sajtókonferenciáján közölte, azért döntött a demonstráció mellett, hogy hangot adjon elégedetlenségének a svájci frankban eladósodottak nehéz helyzete miatt, valamint felhívja a figyelmet az országban uralkodó általános gazdasági állapotokra: a 20 százalék körüli munkanélküliségre, a költségvetésnek a bruttó hazai termék (GDP) 5,7 százalékát elérő tavalyi hiányára, és a múlt év végén 85 százalékos GDP-arányos államadósságra.
A szombati volt az első nagyszabású horvátországi civil megmozdulás a devizahitelek ügyében. Eddig országszerte csak kisebb tiltakozásokat tartottak az egyesület szervezésében, például gyertyákat gyújtottak a pénzintézetek előtt.
Horvátországban a jegybank múlt év végi állapotot tükröző adatai szerint 23,7 milliárd kúna értékben nyújtottak frank alapú hiteleket, ezek 92 százalékát a lakosság vette fel, elsősorban lakásvásárlásra. Mintegy 60 ezer horvát állampolgárnak van svájci frank alapú hitele. A nem törlesztő frankhitelesek számáról a horvát sajtóban nem jelentek meg pontos számok, de mindennaposak a fizetni nem tudók kilakoltatásai.
A tüntetők a horvát nemzeti bank (HNB) és a kormány székháza előtt tiltakoztak. A frankhitelesek egyesülete ezzel azt szeretné üzenni, hogy a legfőbb gondot szerintük a HNB jelenti, nem pedig a kormány.
A frankhitelesek azután kerültek súlyos helyzetbe, hogy a svájci jegybank négy hónappal ezelőtt, nagy meglepetést okozva, eltörölte a franknak az euróval szembeni árfolyamküszöbét, és emiatt az alpesi ország fizetőeszközének árfolyama jelentősen megerősödött a többi valutával, köztük a horvát kúnával szemben. A történtek miatt a horvát kormány januárban egy évre rögzítette a kúna és a frank átváltási árfolyamát, és létrehozott egy munkacsoportot a svájci frank alapú hitelek problémájának hosszú távú megoldására, amelybe a pénzügyminisztérium, a központi bank, a kereskedelmi bankok és a frankhitelesek egyesülete delegált tagokat.
Az érdekvédelmi szervezet azt követeli, hogy a magyar modellhez hasonlóan a devizaalapú hiteleket Horvátországban is váltsák át a nemzeti fizetőeszközre. A pénzintézetek azonban erre nem hajlandók, ezért még mindig nem történt előrelépés az ügyben.
Horvátországban több devizahiteles per is folyik. A károsultak egyéni kereseteket nyújtottak be, és az elmúlt hetekben első fokon több pénzintézetet is arra kötelezett a bíróság, hogy térítse vissza ügyfeleinek a svájci frank alapú hitelek korábbi kamatait, illetve a bankok által egyoldalúan, a hitelfelvevők beleegyezése nélkül megemelt kamatok különbözetét.