Az eszéki járásbíróságon hétfőn tartották az első tárgyalást a horvát államügyészség által Gerstmajer Gabriella hercegszőlősi lakos ellen indított eljárás kapcsán, aki 2021 tavaszán a horvát büntetőtörvénykönyv 142. cikkelyében foglaltak ellen vétett.
Előzmények
Közösségünk korábbi évtizedeit belső marakodások és súlyos megosztottság jellemezte, amely helyzet gyakran eredményezett bírósági eljárásokat.
Az utóbbi hat évben tapasztaltak alapján, amely időszakban tanúi lehettünk a szélesebb közösségünkön belüli „kiegyezésnek”, szerkesztőségünk úgy döntött, hogy ezt az „új normálist” azzal segítjük, hogy a „múltból” itt-ott visszamaradt bírósági eljárások menetéről szóló cikkeket nem közlünk egy „nagyobb jó” érdekében.
Ezzel a konkrét bírósági üggyel kapcsolatban mégis úgy döntöttünk, hogy eltérünk az említett elhatározásunktól, elsősorban azért, mert a téma friss, és nem a „megosztottság éveinek” a terméke, másodsorban pedig azért, mert a dolog a mai modern világban nagyon is fontos. Ugyanis a személyes adatok megsértéséről van szó, azaz konkrétan arról, hogy a független horvát államügyészség által összeállított vádirat szerint Gerstmajer Gabriella a 2021-es önkormányzati választások előtti időszakban egy, a Bisztricán Hajnalka és Horvát Krisztián közötti beszélgetést hozott nyilvánosságra a Facebookon. Az időzítés azt sugallhatja, hogy ezzel politikai célt kívánt elérni az akkori független önkormányzati jelöltekkel, Horvát Krisztiánnal és Bisztricán Hajnalkával szemben.
Csupán 12 szavazat döntött arról, hogy nem lett második választási forduló Vedran Kramarić és Horvát Krisztián között
A 2021. május 15-ei hercegszőlősi járási önkormányzati választásokon az elöljárói tisztségért három jelölt indult: Vedran Kramarić a HDZ színeiben, valamint Nikola Balaš és Horvát Krisztián független jelöltek, míg a járási tanács 13 képviselői helyéért 3 pártlista és 3 független járási lista „szállt ringbe” a választók bizalmáért.
Az elöljárói posztért kiírt választáson Vedran Kramarić a szavazók 50,53%-ának a támogatásával nyert Horvát Krisztián (37,86%) és Nikola Balaš (6,78%) független jelöltekkel szemben, és ezzel már az első választási körben győzelmet aratott, hiszen a szavazópolgárok több mint 50%-ának a bizalmát nyerte el, igaz, csak hajszálnyi volt az előnye.
Csupán 12 (tizenkét) szavazaton múlott, hogy nem lett második választási forduló, ahol – amennyiben sor került volna rá – a két, az első körben legtöbb szavazatot szerző jelölt mérettette volna meg magát: Vedran Kramarić és Horvát Krisztián. A harmadik, a kieső elöljárójelölt Horvát Krisztiánt támogatta volna a második választási körben, ezáltal annak kimenetele teljesen bizonytalanná vált volna.
Ilyen szoros választási eredménynél természetesen minden, még a legkisebb részlet is számíthat a végeredmény szempontjából. Így az is igencsak sokat nyomhatott a latban a független magyar jelöltek ellen, amit a Vedran Kramarićot támogató Gerstmajer Gabriella követett el: az érintettek engedélye és beleegyezése nélkül a Facebookon többször korlátlan formában elérhetővé tette a Bisztricán Hajnalka és Horvát Krisztián független jelöltek közötti korábbi magánbeszélgetést.
AKÁR KÉT ÉV LETÖLTENDŐ BÖRTÖNBÜNTETÉSRE IS ÍTÉLHETI A HORVÁT BÍRÓSÁG GERSTMAJER GABRIELLÁT
A horvát államügyészség az ügyben pert indított Gerstmájer Gabriella ellen, amely hétfőn, január 30-án kezdődött el az eszéki járásbíróságon.
Amennyiben a bíróság bűnösnek találja Gerstmajer Gabriellát a vádirat alapján, a hölgy a horvát büntetőtörvénykönyv szerint akár két év letöltendő börtönbüntetést is kaphat.
A hétfői bírósági tárgyaláson – a vád ismertetését követően – Gerstmajer Gabriella ártatlannak vallotta magát, így az államügyészség megkezdte a bizonyítékok feltárását. Március 8-án a tanúk meghallgatásával folytatódik a per.
BISZTRICÁN HAJNALKA: „SEMMIKÉPPEN SE VOLT JOGA AHHOZ, HOGY BELÉPVE AZ ÉN PRIVÁT PROFILOMBA, BESZÉLGETÉST MÁSOLJON LE ÉS TEGYEN KÖZZÉ A FACEBOOKON”
Az ügy kapcsán kikértük a sértett fél, Bisztricán Hajnalka véleményét, aki a következőket mondta:
„Korábban jóban voltunk, mindenben segítettem Gabriellát. Nem kellene, hogy a politika az emberi kapcsolatokba ilyen mértékben beleszóljon. A következő tárgyalás után már többet fogunk tudni. Semmiképpen se volt joga ahhoz, hogy belépve az én privát profilomba, beszélgetést másoljon le és tegyen közzé a Facebookon.”