A Drávaszög Kollégium a Tengermellék után a Drávaszögben is folytatja kutatómunkáját, melynek célja a határon túli magyarság értékeinek, kulturális és szellemi állapotának felmérése.
A Lakiteleki Népfőiskola szervezésében, Lezsák Sándor irányításával, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Hungarikum Bizottság támogatásával indult „Drávaszög Kollégium”célja magyarságunk szellemi és anyagi értékeinek felkutatása.
A kérdőívezés a tengermelléki városokban már befejeződött, jelenleg pedig a Drávaszögben folyatatja a munkát a magyarországi és határon túli magyar egyetemistákból és tanárokból álló csapat.
A kutatómunka technikai szervezője Loksa Gábor, a Lakiteleki Népfőiskola munkatársa. Lapunknak elmondta, a kérdőívezés kutatómunkájuk első szakasza.
Az egyhetes munka során 6-700 kérdőívet töltetnek ki magyarok lakta településeken, ahol helyi közvetítők segítik a munkájukat, hogy könnyebben kapcsolatba léphessenek a polgárokkal. A tízoldalas kérdőív magyarságukkal, kulturális vonatkozásainkkal, magyar értékeinkkel kapcsolatos kérdéseket tartalmaz.
A felmérés második szakaszára tavasszal kerül sor, amikor a kérdőív kitöltői közül néhánnyal részletes mélyinterjút készítenek.
A kutatócsoport a Tengermelléken már elvégezte a kérdőívezést.
– A Tengermelléken azt tapasztaltuk, hogy az ott élő magyar közösségek tagjai többnyire az idősebb nemzedékhez tartoznak. A legtöbben munkalehetőségek miatt költöztek a tengerpartra, így nem rendelkeznek gyökerekkel. Elmondható róluk, hogy aktívak, szervezetten működnek, és ápolják a helyi magyar értékeket, de segítségre van szükségük a fennmaradásukhoz – nyilatkozta lapunknak Loksa Gábor.
Hozzátette: a felmérés végeredményétől azt várják, hogy az ott élőkben gondolatok fogalmazódjanak meg magyarságunk, a magyar értékek kérdéseit illetően, valamint hogy a kutatómunka eredményeképpen kirajzolódjon, hogy az itt élőknek milyen területeken van szükségük az anyaország segítségére.
Dr. Lábadi Károly, a „Drávaszögi Kollégium” szakmai szervezője elmondta, hogy a kutatás legfontosabb célja szellemi és anyagi értékeink – melyek egy részét már besorolták a horvátországi magyar értéktárba – teljes körű feltérképezése, amelyek végül az egyetemes magyar értéktárba is bekerülhetnek.
{fcomments}