A Kárpát-medence valamennyi országából és Európa számos más államából érkeztek delegációk Budapestre, a XIX. Magyar Kultúra Napja Gálára. A január 18-án rendezett rangos esemény díszvendége a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület volt, amelynek 2013-ban az Alapítvány Örökség-serleget adományozott.
A XIX. Magyar Kultúra Napja Gálán idén 6 ország 24 személyisége részesült Kultúra Lovagja elismerésben civil szervezetek, közművelődési intézmények és önkormányzatok jelölése alapján. A kitüntetettek oklevelet, ezüst kitűzőt és érmet kaptak, nevüket pedig bejegyzik a Kultúra Lovagjai Aranykönyvébe. Az ünnepélyességet ez évben is emelte a Szent Korona másolatának jelenléte, mely mellett a koronaőrség és a történelmi korok katonái álltak díszőrséget.
A gála alkalmából Örökség-serleg elismerésben részesült a hagyományőrző kárpátaljai Rózsa Népdalegyüttes és a Mátraaljai Felfedező Gyermekszervezet. A gála díszvendége a horvátországi magyarság képviseletében a dályhegyi Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület volt, amelynek ifjúsági és gyermektánccsoportja tamburazenekaruk kíséretében ízelítőt adott az általuk őrzött magyar kultúrából.
A dályhegyi magyar egyesület azzal érdemelte ki ezt a szerepet, hogy 2013-ban a Falvak Kultúrájáért Alapítvány és a Magyarország Felfedezői Szövetsége Örökség-serleget adományozott nekik a magyar kultúra és hagyományok megőrzése érdekében kifejtett tevékenységükért. Hagyományőrző összejöveteleikkel gátolják a kisebbségi kultúra megsemmisülését és az asszimilációt. Programjukat ma is tudatosan építik azzal a céllal, hogy kis kulturális szigetük értékeit másokkal is megismertessék.
Hugyik Imre, az egyesület elnöke azt mondja, egy-egy ilyen felkérés, elismerés újabb lendületet ad a munkájukhoz.
A hegyháti magyar szervezet elnöke beszámolt arról is, hogy idén is folytatódnak az új kultúrotthonon a munkálatok. Jelenleg a nagyterem belső szigetelésénél tartanak, és beépítették a nyílászárókat is.
Dályhegyen hat évvel ezelőtt bontották le a nagyon rossz állapotban lévő régi kultúrotthon épületét, és még ugyanabban az évben, 2008-ban letették az új alapkövét. Az építkezés 2011 novemberében a HMDK közbenjárásával gyorsult fel. Tavaly előtt pedig tető alá került a 200 férőhelyes kultúrház, amely magyarországi támogatásból, az Erdődi járás, Eszék-Baranya megye és a HMDK segítségével épült.
{fcomments}