A Duna-védelmi Nemzetközi Bizottság 2004-ben létrejött kezdeményezésére a Duna menti országok június 29-én ünneplik a Nemzetközi Duna-napot, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet Európa második leghosszabb folyójának értékeire és megóvására. Az ünnephez a Kopácsi-rét Természetvédelmi Park is csatlakozott, és ezen a napon kedvezményes áron kínálta programjait.
A nemzetközi Duna-napon számos helyen ünneplik Európa nagy folyóját, a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig. A nemzetközi Duna-nap fontosságát erősíti, hogy az Európai Unió bővülésével várhatóan egyre nagyobb szerepet játszik majd a dunai hajózás.
A Duna nemcsak egy földrajzi kategória, hanem jelkép is, mely a Duna menti – különösen a közép-európai – népek mindennapi életében, történelmében, művészetében kiemelt szerepet játszik. A folyó elválaszt és összeköt politikai, gazdasági és kulturális régiókat, múltat, jelent, jövőt, népeket és nemzeteket.
A Duna a világ „legnemzetközibb” folyója: 10 országon halad át, vízgyűjtő területe pedig 7 további országot érint. Több jelentős település is emelkedik a partjain, köztük négy jelenlegi főváros: Bécs, Pozsony, Budapest és Belgrád.
A Duna horvátországi szakasza 137,55 kilométer hosszú, a horvát-magyar határtól Ilokig (Újlak) folyik. Középső szakaszánál egy Európában is egyedülálló fenomén keletkezett, a Kopácsi-rét, Európa egyik legjelentősebb vizes élőhelye, amely hozzávetőlegesen a magyar-horvát-szerb hármas határtól a Duna-Dráva-torkolatig terjedő területet foglalja magában. A Duna a belé torkolló Drávát nem tudja teljes egészében befogadni, így a közelben lévő helyek az év nagy részében, míg egyes mellékágak, holtágak és tavak egész évben vízzel telítettek. A Duna-delta után ez a 23 ezer hektáros terület a második legjelentősebb ívóhely a folyamon. A halbőség mellett rendkívül gazdag a madárvilága, valamint mocsári növényzete is.
A Kopácsi-rét Természetvédelmi Park minden évben csatlakozik a Duna-napi eseményekhez, hétfőn (június 29-én) ebből az alkalomból kedvezményes áron kínálta programjait.
{fcomments}