Az Európai Területi Társulás (ETT) az Európai Unió első olyan jogi eszköze, amely lehetőséget nyújt az önkormányzatok, valamint az állam számára, hogy határon átnyúló, régiók közötti együttműködéseket valósítsanak meg más tagállam hatóságaival a közös célok elérése érdekében. Nemrég a pécsi székhelyű Pannon ETT képviselői jártak Eszéken, hogy egy konferencia keretében ismertessék meg a horvát partnereket a társulás munkájával.
Az európai területi együttműködési csoportosulásról szóló európai parlamenti és tanácsi, 2006. július 5-i keltezésű rendelet 2007. augusztus 1-jétől valamennyi tagállamban lehetővé tette az Európai Területi Társulások létrehozását.
A pécsi központú Pannon ETT 2010-ben alakult, az elmúlt öt évben arra törekedtek, hogy minél erősebbé váljanak, minél több tagot toborozzanak. A programban Szlovénia is részt vesz, így most már közel 100 tagja van a társulásnak – mondta el a társulás elnöke, dr. Páva Zsolt pécsi polgármester azon a konferencián, amelyet az eszéki főkonzulátus szervezett a megyeszékhelyen.
– Az EU-nak viszonylag friss és nagyon progresszív kezdeményezése a határ menti térségek gazdasági jellegű együttműködésére vonatkozik, tehát nem a hagyományos kulturális csereprogramokat, iskolai csoportok látogatását, hanem kimondottan a gazdaságot, a gazdaság fejlesztését célozza a program – mondta Páva Zsolt.
A pécsi társulás képviselői a horvát partnerekkel való együttműködési szándékukat is kifejtették, egy háromoldalú, horvát-szlovén-magyar Európai Területi Társulást szeretnének kialakítani, és ehhez kérték a nemzeti hatóságok támogatását is.
– Horvátország kormánya viszonylag későn, a tavalyi évben hagyta jóvá, hogy hivatalosan is csatlakozni lehet az ETT-hez. Eddig megfigyelőként voltak jelen a horvát települések, és most az a célunk, hogy minél több horvát önkormányzattal, itteni szervezettel ismertessük meg célkitűzéseit – tette hozzá Páva Zsolt.
Az EU ezzel a szervezeti kerettel kívánta szolgálni elsősorban a határok menti települési önkormányzatok, megyék és régiók érdemi együttműködését, illetve új térségfejlesztési eszközként a területi tervezés és a forrásfelhasználás optimalizálását.
– Reméljük, hogy a konferenciát követően több intézmény, különböző szervezetek és önkormányzat is csatlakozni kíván majd, hiszen ahhoz, hogy működjön akár a kultúra, akár a sport, pénz is kell, ezt pedig gazdasági fejlesztések révén lehet előteremteni – mondta De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, a tanácskozás szervezője.
Az Európai Területi Társulások nemcsak gazdaságilag, hanem nemzetpolitikai szempontból is kiemelt jelentőségűek, hiszen lehetővé teszik az élénk gazdasági, kulturális és oktatási kapcsolatok kialakítását a határ két oldalán élő, azonos nyelvet beszélők számára is. Ami a határok miatt korábban esetleg hátrány volt, abból most előnyt lehet kovácsolni.
{fcomments}