A Múzeumok éjszakája eszéki rendezvényeinek nyitó eseménye volt az a kiállítás január 30-án, amelyre az eszéki Magyar Főkonzulátus közreműködésével került sor, címe: Kelet-Közép-Európa zsinagógái 1782-1944.
A kiállítás jelentőségét hangsúlyozta megnyitó beszédében Marko Grgur Ivanković, a Szlavón Múzeum igazgatója, Denis Ambruš, Eszék alpolgármestere és Kohn Drago, az eszéki Zsidó Hitközség titkára is. Mindhárman köszönetüket fejezték ki az eszéki magyar főkonzulátusnak, hogy közreműködésével ez a nagyszerű kiállítási anyag Eszékre is eljutott.
De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul az eseményről elmondta, ez a kiállítás a 2010-ben hivatalba lépett magyar kormány azon elhatározásának egy szelete, mely szerint a holokauszt emlékét ápolni kívánja, így 2014-et a magyar holokauszt emlékévének nyilvánították. A kiállítás az emlékév keretében valósult meg Klein Rudolf építészettörténész, egyetemi professzor Kelet-Közép-Európa kilenc országának zsinagógáiról készített fotói alapján. Húsz év kutatásának eredményét lehet látni dióhéjban.
– Időbeli utazásra invitálja a látogatót: a fotók végigkövetik a zsidók több évszázados vándorlását a mai Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Ukrajna, Románia, Horvátország, Szlovénia és Szerbia városaiba és falvaiba Azért rendeztük ezt a kiállítást, hogy megmutassuk, a zsinagógák egy-egy város életében építészetileg, kulturálisan, közösségteremtő funkciójukban milyen fontos szerepet töltöttek be. Miközben az építészet áll a kiállítás középpontjában, tudnunk kell, hogy az épületek maguk is üzenetet hordoznak: értékek, identitás, álmok jelennek meg kőben és téglában – fejtette ki a megnyitón De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, majd hozzátette, hogy az emlékezés által az emberek és tetteik tovább élnek.
2014-ben nem ért véget a holokauszt emlékév, mivel Magyarország 2015 és 2016 között a Nemzetközi Holokauszt Emlékbizottság soros elnökségét látja el. A magyar kormány felelősségének tekinti a zsidó kultúra magyarországi újjáélesztésének támogatását. 2014-től számos zsidó örökségvédelmi projekt vette kezdetét Magyarországon.
A kiállítás január 30. és február 28. között látható a Szlavón Múzeumban.
{fcomments}