Vörösmarton állomásozott a „dokutúra”

286
06-vorosmart-dokutura-4

December 17-én Vörösmarton tartottak filmvetítést a Media Hungarica Művelődési és Tájékoztatási Intézet munkatársai. A vörösmarti református imateremben a Baranyai Júliáról szóló dokumentumfilmet láthatták az érdeklődők.

Baranyai Schneider Júlia nemcsak a vörösmarti algimnázium, majd általános iskola tanára volt, hanem a drávaszögi összmagyarságé is. Néprajzkutatói munkája is jelentős, ennek az eredménye a Baranyai Júlia Néprajzi Gyűjtemény. Írásaival elsőként hívta fel a figyelmet a Drávaszög szellemi és tárgyi értékeire. Életműve most is aktuális, és az is marad. Kiolthatatlan fénnyel világította meg a Drávaszög múltját, hogy örökös útmutatóul szolgáljon az utána következő generációknak.
A Media Hungarica Művelődési és Tájékoztatási Intézet forgatócsoportja 2013-ban a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nél elnyert támogatásból négy dokumentumfilmet készített. Baranyai Júlia életét és munkásságát is megörökítette film formájában.
A 2014 novemberében indult Dokutúra nevezetű programkörút keretein belül, amelyet szintén a Bethlen Gábor Alap támogat, már több településen bemutatták a Kórógyvár legendájával, a kopácsi halászélettel, valamint az Almáson található Mária-kegyszoborral foglalkozó dokumentumfilmeket. A Baranyai Júlia, a vörösmarti boldog ember című alkotást december 17-én vetítették le a vörösmarti református imateremben.
– Schneider Júlia olyan személy volt, aki mély nyomot hagyott az emberekben. A vörösmartiak és volt diákjai Drávaszög-szerte szívesen emlékeznek rá ma is, ezért jöttek el ilyen szép számban a filmvetítésre – mondta Varga György református lelkész. Hozzátette, jó volna, ha ma is lennének hozzá hasonló személyek köztünk, akik annyira a szívügyüknek tekintik az oktatást és magyarságunk sorsát, mint a tanárnő.

 

{fcomments}