A HMDK Gazdakör tagjai szakmai tanulmányúton vettek részt szombaton, december 7-én. Az út során megnézték a Bólyi Mezőgazdasági Múzeum agrártörténeti kiállítását, valamint ellátogattak az egyre ismertebbé váló, a Szekszárdi borvidéken található Bodri Pincészetbe.
AHMDK Gazdakör két pályázaton nyert el támogatást az idén, ennek köszönhetően Magyarország jelentős agárrendezvényein is bemutatkozhattak. Ebből az összegből továbbképzéseket is terveznek, valamint több olyan szakmai tanulmányútra is sor kerül még, mint amilyen a hét végi volt, amelynek során Bólyba és Szekszárdra látogattak el.
– Az agrárium szereplőinek szakmai felkészültsége régiónkban sajnos elmarad az Európai Unió számos tagországában tapasztalhatótól, ezért gazdáink felzárkózása szempontjából fontos a pozitív példákkal való folyamatos ismerkedés. A gazdaságok meglátogatása során pedig akár mérlegre is tehetik saját gazdaságuk felépítését, működését – mondta Szabó Attila, a gazdakör elnöke.
A szekszárdi Bodri Pincészet pedig igazán jó példa arra, hogy 14 év alatt komoly szakmai tudással, jelentős uniós pénzforrással milyen szintet lehet elérni.
A Bodri Birtokon, amely Szekszárd közvetlen közelében, a Faluhely-dűlőben található, maga a tulajdonos, dr. Bodri István fogadta és kalauzolta végig a pincészeten a horvátországi csapatot. Elmondta, hogy a pincerendszer a magyarországi pincék legjelentősebb építőmestere, Heimann Ferenc monumentális alkotása. A 2100 négyzetméteres alapterületű pince mintegy félmillió nagyméretű, rusztikus téglából épült, és 200 éves gerendákat is beleépítettek. Jelenleg ez Közép-Európa legnagyobb újonnan épített kupolás pincéje, amelyben a 25 hektáros terület termését dolgozzák föl a legmodernebb technológiával, és amelyben 400 vendég számára van hely.
A felmenők több nemzedéke is borászattal foglalkozott. Bodri István korábban csak félállásban művelte, másfél évtizede áll a családi gazdaság élén.
– A Bodri-birtok építése 1999-ben kezdődött, amit itt látnak, az 14 év alatt készült el – hangsúlyozza a gazda, közben a tároló, a feldolgozó terek után a pazar kóstolóhelyiségbe vezet bennünket, ahová sorra érkeznek az ételek és a hozzájuk tartozó Bodri-borok.
Természetesen a családnak további tervei is vannak, így egy külön „roséüzem”, welnessközpont is épül majd, tehát tovább bővül a tájba illeszkedő, esztétikus épületegyüttes.
A tanulmányúton a múltról, a mezőgazdaság fejlődéséről sem feledkezhettünk meg, ezért a Bólyi Mezőgazdasági Kombinát területének termeléstörténetével is megismerkedhettünk Békáspusztán, a hajdani Montenuovo-uradalom gazdasági központjában. A volt méntelepi istállók egy részében alakították ki az országosan is elismert agrártörténeti kiállítást.
{fcomments}