Kezdőlap Hírek Magyarságunk Átadták az újjáépített ifjúsági otthont Csúzán

Átadták az újjáépített ifjúsági otthont Csúzán

29

Alen Tahiri, a horvát kormány Emberi Jogi és Kisebbségi Hivatalának vezetője, Jankovics Róbert, a horvátországi magyarok parlamenti képviselője, Vedran Kramarić, a Hercegszőlősi járás elöljárója és Horvát Rebeka, az ifjúsági egyesület egyik aktivistája vágták át a szalagot a csúzai Ács Gedeon Magyar Ifjúsági Egyesület székháza előtt szombaton.

A csúzai székhelyű Ács Gedeon Magyar Ifjúsági Egyesület 2006-ban alakult. Létrejötte óta hozzájárul a falu társadalmi életének színesebbé tételéhez, és összefogja a fiatalokat. Az évek során a szervezetben több generációváltás is történt, de a mai tagok is igyekeznek elődeikhez méltóan dolgozni.

Székhelyük a faluközpontban található régi épület, vagyis a „diszkó”, ahogy a fiatalok nevezik, amelyre már ráfért egy alapos felújítás (az ’50-es, ’60-as években az épületben tejcsarnok üzemelt).

A Hercegszőlősi járás tulajdonában lévő épület felújításáról egy évvel ezelőtt állapodott meg Jankovics Róbert HMDK-elnök és Vedran Kramarić, a Hercegszőlősi járás elöljárója. Az egy évig tartó, összesen 160 ezer eurós projekt keretében lebontották az öreg épületet, amelyet már nem lehetett megmenteni. Új löszfalat építettek, felújították a vízvezeték- és az elektromos hálózatot, rendbe tették az épület külső burkolatát és a mosdóhelyiséget is.

Az átadóra szombaton került sor Alen Tahiri, a horvát kormány Emberi Jogi és Kisebbségi Hivatalának vezetője, Jankovics Róbert, a horvátországi magyarok parlamenti képviselője, HMDK-elnök és Vedran Kramarić, a Hercegszőlősi járás elöljárója részvételével, és természetesen jelen voltak az eseményen az ifjúsági szervezet tagjai és néhányan a járás magyar kisebbségi önkormányzatából is.

A szalagátvágás után Jankovics Róbert lapunknak úgy nyilatkozott, a csúzai ifjúsági otthon fölújítása újabb fontos állomása a helyi beruházások sorának. Mint mondta, a református templom és a Kossuth-ház fölújítása, utóbbinak újabb részekkel való „megtoldása” után most egy olyan létesítményt sikerült korszerűsíteni, amely a helyi fiatalok közösségi életének egyik központjaként funkcionál.

– Az utánunk következő generációk, az ifjúság támogatása elsődleges feladatunk kell legyen. A fiatalok mindig aktív szerepet töltöttek be a helyi közösség életében, éppen ezért olyan nagy ma az öröm, hogy együtt avathatjuk föl székhelyüket. Most pedig a fiatalokon a sor, hogy igényeik szerint tegyék otthonosabbá – nyilatkozta lapunknak Jankovics Róbert, köszönetet mondva a projekt legnagyobb támogatójának, a horvát kormány Emberi Jogi és Kisebbségi Hivatalának, valamint a járás vezetésének.

Vedran Kramarić, a Hercegszőlősi járás elöljárója arról beszélt, hogy örömmel és büszkeséggel tölti el a beruházás befejezése, még ha az a tervezettnél később is valósult meg. Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi években a járásnak két súlyos tűzkár miatt más sürgős feladatokra kellett összpontosítania. Kiemelte, hogy a csúzai ifjúsági egyesület a járás egyik legaktívabb szervezete, ezért fontosnak tartják, hogy megfelelő feltételeket biztosítsanak a tevékenységükhöz. Hozzátette, a járás a jövőben is támogatni fog minden olyan kezdeményezést, amely a helyi közösség javát szolgálja.

Alen Tahiri hangsúlyozta, hogy a nemzeti kisebbségek operatív programjain keresztül a kormány folyamatosan támogatja a kisebbségi közösségek fejlődését. Elismerően szólt Jankovics Róbert munkájáról, aki nagy figyelmet fordít a horvátországi magyarság valamennyi korosztályára, köztük a fiatalokra is. Kiemelte, hogy a megújult székház nemcsak a fiatalok találkozóhelye lesz, hanem a település közösségi életének és az együttműködésnek is fontos színtere.

A fiatalok nevében Fica Lili emlékezett vissza arra, hogy már gyermekkorában is figyelte az ifjúsági otthonban zajló programokat, és később maga is a közösség tagjává vált. Elmondta, hogy az épület állapota az utóbbi években jelentősen leromlott, ezért nagy örömmel fogadták a felújítás hírét. Hozzátette, az egyesület rendszeresen szervez gyermeknapot, megemlékezéseket, karácsonyi rendezvényeket és más közösségi programokat, amelyek a falu különböző generációit hozzák össze.

A „diszkó” most újra megnyílhat a fiatalok programjai előtt, hogy bulikat, társasjátékpartikat, télapóvárást és egyéb programokat tartsanak itt nemcsak maguknak, hanem valamennyi korosztály számára. A legfontosabb azonban az, hogy „második otthonukként” szolgáljon, ahogy a korábbi generációknak is.

Hirdetés