Programsorozattal indult a magyar tudomány ünnepe Eszéken

34
Lehocki-Samardžić Anna, a Glotta Nyelvi Intézet elnöke

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából idén is különleges programsorozattal várják az érdeklődőket Eszéken. A Glotta Nyelvi Intézet főszervezésében megvalósuló, „Ismerjük meg önmagunkat!” mottóval meghirdetett eseménysorozat célja, hogy bemutassa a horvátországi magyar tudományos és művészeti élet sokszínűségét, valamint láthatóvá tegye azokat az értékeket, amelyek a közösséget összekötik és erősítik.

Gróf Széchenyi István pontosan 200 évvel ezelőtt, 1825. november 3-án ajánlotta föl a pozsonyi országgyűlésen hatalmas birtokainak egyévi jövedelmét egy tudományos társaság létrehozása céljából. A Magyar Tudományos Akadémiához tartozó számos határon túli tudományos intézmény is minden évben csatlakozik a novemberi jubileumi rendezvényekhez, így az eszéki Glotta Nyelvi Intézet is. Az idei eszéki rendezvénysorozat célja a horvátországi magyarság tudományos és művészeti alkotásainak a szélesebb közönséggel való megismertetése. A Glotta Nyelvi Intézetet e jeles szándék megvalósításában már hagyományosan a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottsága, Magyarország eszéki főkonzulátusa és az Eszéki J. J. Strossmayer Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara támogatja.

Előadás és kerekasztal-beszélgetés a nyitó napon

A programsorozat november 3-án ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét, amelyet köszöntőbeszédek és egy kultúrműsor tett teljessé. A megnyitó szakmai részét dr. Pajrok Andor PhD, a bajai Eötvös József Főiskola Gazdálkodási Intézetének főiskolai docense nyitotta meg „Költségeken keresztül az üzleti sikerig” című előadásával, amely a modern gazdasági gondolkodás és a tudatos vállalkozói szemlélet fontosságát állította középpontba. Ezt követően 18 órától kerekasztal-beszélgetés várta az érdeklődőket „A Zrínyiek és a török hódoltság kora Magyarországon és Horvátországban” címmel, ahol a múlt hősei és a közös történelem kerültek reflektorfénybe. A tanácskozást Magyarország eszéki főkonzulátusa és az egyetem történelem tanszéke szervezte. Az eseményt Danijel Jelaš, az említett tanszék vezetője, valamint Magdó János, Magyarország eszéki főkonzulja nyitotta meg, amelyen három elismert történész osztotta meg gondolatait: dr. habil. Végh Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki a Magyar Királyság kora újkori védelmi rendszerének kutatója, prof. dr. sc. Hrvoje Petrić, a Zágrábi Tudományegyetem tanára, a 17. századi történelem neves szakértője, valamint dr. Dino Mujadžević, a Horvát Történeti Intézet tudományos főmunkatársa, aki a korabeli iszlám európai és délkelet-európai politikai kapcsolatait elemezte. A rendezvény moderátora dr. Anđelko Vlašić, az eszéki tudományegyetem docense volt.

Pajrok Andor

Radnóti utolsó útjának története

November 4-én a programsorozat a lélek és az emlékezés jegyében folytatódott. Az eszéki magyar iskolaközpontban megtartott „Lélek vagyok, élni szeretnék!” – Radnóti Miklós utolsó útjának története című megrendítő előadásban Tóth Péter Lóránt idézte meg a költő alakját, emberi tartását és tragikus sorsát.

A rendezvénysorozat november 12-én a Drávaszögi költők találkozója című programmal folytatódik, 10:30-kor várják az érdeklődőket az eszéki Bölcsészettudományi Kar kis dísztermében. A felolvasással egybekötött irodalmi beszélgetésen Juhász Bálint, Tatai Igor, Lehocki-Samardžić Anna, Gorjanac Szilvia és Varga Dorotea Panna osztják meg gondolataikat költészetről, identitásról és a Drávaszög irodalmi örökségéről.