Kukurikanjem „protjerali“ zimu u Vardarcu

8

Vesela povorka, ples, glazba i igre, maskirani sudionici i neograničene količine krafni s pekmezom… tako su se oprostili od zime na najvećem karnevalskom događaju u regiji, tradicionalnom kakašutešu u Vardarcu.

Kulturno-umjetničko društvo Vardarac od svog osnutka nastoji ne samo njegovati tradiciju, nego i organizirati događanja koja jačaju zajednicu Mađara te doprinose očuvanju kulturne baštine. Među takve manifestacije ubraja se i kakašuteš, koji se održava istog dana kada i Dan sela.
S obzirom na to da je Nogometni klub Vardarac u subotu igrao svoju prvu utakmicu sezone, ove je godine kakašuteš pomaknut na nedjelju, što je ujedno i važan datum u karnevalskom kalendaru – tada započinje završnica poklada, koja traje do pokladnog utorka. Vardarčani su imali dvostruki razlog za slavlje jer su nogometaši u zeleno-bijelim dresovima započeli sezonu pobjedom.

Program je započeo već u ranim poslijepodnevnim satima, kada su se mali pijetlovi (djeca maskirana u pijetlove) okupili u školskom muzeju i etno-kući u Vardarcu. Među posjetiteljima bilo je i gostiju iz udaljenijih krajeva, budući da je kakašuteš i prilika za održavanje veza s prijateljima i rodbinom. Povodom dana otvorenih vrata, domaćica Irena Peter provela je zainteresirane kroz etno-kuću, prisjećajući se vremena kada su ovdje učenici sjedili u školskim klupama.

Pokladni karneval u središtu sela

Poklade slave kraj zime i dolazak svjetlosti, ritualno otvarajući prostor proljeću. Pijetao, koji kukuriče u zoru, simbol je sunca i savršeno se uklapa u karnevalsku simboliku jer je u grčkoj mitologiji bio posvećen bogu sunca Heliosu.

Veseli pijetlovi i ove su godine obišli cijelo selo. Prema običaju, skakali su ispred žena koje su bile u kapijama i čekale ih, a zauzvrat su dobili jaja. Pratili su ih jahači i konjske zaprege na kojima su Jožef Kiš iz Draža i Janoš Fica iz Suze prevozili bend Aranycsárdás i maskirane sudionike koji su uveseljavali prolaznike. Djeca prerušena u pijetlove pridružila su se povorci iz etno-kuće do središta sela, gdje su se svi okupili.

Vrijedne članice udruge ispekle su više tisuća krafni u kuhinji Doma kulture kako bi svi mogli uživati u tradicionalnoj pokladnoj slastici, dok su lokalni lovci pripremili pileći paprikaš za sudionike. Najmlađi su se nadmetali u puhanju balona i natjecanju u brzom jedenju krafni, dok su mali i veliki zajedno sudjelovali u ritualu kakašuteša. Brojne djevojke pokušale su zavezanih očiju pogoditi plišanog pijetla – prema običaju, ona koja uspije udariti pijetla „brzo će se udati“.

Karnevalska atmosfera na pozornici

Kulturni program otvorio je predsjednik Kulturno-umjetničkog društva Vardarac, Žolt Micheli. Prisutnima su se obratili i János Magdó, generalni konzul Mađarske u Osijeku, te Róbert Jankovics, zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, čestitajući organizatorima i Vardarčanima na uspješnoj manifestaciji i bogatom kulturnom životu zajednice. Na događaju su sudjelovali i János Novreczky, gradonačelnik mađarskog pobratimljenog sela Birján, dr. Tibor Santo, predsjednik Vijeća mađarske nacionalne manjine Grada Osijeka, Gabor Varga, zamjenik načelnika Općine Bilje i Viktoria Kelemen, ravnateljica Osnovne škole Lug, a u publici su sjedili i gosti iz Birjána, Maglóda, Dunaszerdahelya i Doroslova.

Na pozornici su članovi dječje folklorne skupine „Gerle“ iz Kulturno-umjetničkog društva Vardarac izveli novu koreografiju. Nastupila je i plesna skupina „Tavirózsa“ iz Kulturno-umjetničkog društva „Arany János“ iz Kopačeva, dok je dramska skupina „Pódium“ iz Suze svojim humorističnim nastupom zabavila publiku. Pravu karnevalsku atmosferu stvorili su Mješoviti zbor Alfalusi i zbor Népdalkör iz Kotline, koji su uz zvukove zvona i tradicijskih instrumenata otpjevali narodne pjesme uz želju: „U pokladne dane budimo i mi veseliji!“

Bal kao završetak programa

Program je zaključen velikim balom u prepunoj dvorani kulturnog doma. Na balu su se pojavili i maskirani sudionici, a prema izabranoj temi može se zaključiti koliko Vardarčanima znači njihov mjesni nogometni klub – žene su se prerušile u nogometaše, dok su muškarci glumili navijačice. Među maskama mogli su se prepoznati i drugi karakteristični likovi iz lokalne zajednice.

Ove godine obilježava se 23 godine otkako su Vardarčani obnovili tradiciju kakašuteša, čime su postali poznati ne samo u Hrvatskoj nego i u inozemstvu. Ovaj običaj predstavili su na najvećem karnevalu u istočnoj Hrvatskoj, u Đakovu, kao i pred nekoliko tisuća gledatelja na Festivalu pijetlova u Mozsgóu, Mađarska. Zajednica je posebno ponosna što je 2013. godine kakašuteš uvršten u Riznicu kulturnih dobara Mađara izvan matične zemlje.

Manifestacija je održana uz potporu Savjeta za nacionalne manjine RH, Zaklade Bethlen Gábor, Zaklade Csoóri Sándor i DZMH.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.