Egy pályázatnak köszönhetően a szentlász-lói Petőfi Sándor Magyar Kultúregyesület 20 tagja ismeretbővítő kiránduláson vett részt Erdélyben. A többnapos utazás alatt számos településre eljutottak, természeti és kultúrkincseket néztek meg.
A horvátországi Szentlászló magyar közössége számára az identitás megőrzése nem csupán a múlt tiszteletéről szól, hanem a jövő biztosításáról is. A más határon túli magyar közösségekkel való kapcsolatépítés ebben kulcsszerepet játszik. Erdélyi kirándulásuk is példa arra, hogyan lehet egy kisebbségi helyzetben élő parányi közösségnek kulturálisan és gazdaságilag is megerősödni, miközben szoros közösségi hálót alakít ki. Az ilyen kapcsolatok inspirációt, gyakorlati tapasztalatokat és együttműködési lehetőségeket kínálnak, amelyek segíthetik Szentlászló magyar lakosságát abban, hogy megőrizze nyelvét, hagyományait és nemzeti öntudatát egy asszimilációval fenyegetett környezetben.
Február végén kultúregyesületük 20 tagja utazott Erdélybe a Bethlen Gábor Alap és a HMDK támogatásának köszönhetően.
– Megnéztünk néhány olyan helyet, amely Szent Lászlóhoz, településünk névadójához kötődik, aztán természeti kincseket, a magyar közösségek által lakott településeket. Sokfelé járunk, hiszen célunk, hogy tagságunk minél többet megtudjon a magyar történelem erdélyi vonatkozásairól és az ottani magyar közösségek életéről, kulturális és természeti kincseiről, mindezt itthon hasznosíthatjuk a saját közösségünk identitástudatának megerősítésében. Minden résztvevő nevében állíthatom, hogy felejthetetlen élményeket szereztünk – közölte az utazást követően Palizs-Tóth Hajnalka, az egyesület titkára.
A csapat többek között ellátogatott Nagyváradra, Kolozsvárra, Korondra, Torockóra, Székelyudvarhelyre, a Békás-szoroshoz, a Gyilkos-tóhoz, Csíksomlyóra, a Madarasi Hargitán elhelyezték településük szalagját, útjukat pedig a marosvásárhelyi kultúrpalotában zárták.
A projektben, amelynek keretében erre a kirándulásra sor került, még több programelem is van, ezeket már itthon fogják megvalósítani, szerepelnek bennük például műhelyfoglalkozások gyerekek és fiatalok számára.
