Demokratska zajednica Mađara Hrvatske (DZMH) ove godine je u Belom Manastiru, u Kulturnom centru „U Lisztovoj“, održala središnju proslavu povodom Dana mađarske kulture. Na ovom događaju uručena je i nagrada koju je utemeljila DZMH, a ovogodišnji dobitnik nagrade za životno djelo Ács Gedeon, je dr. András Bertalan Székely, sociolog kulture, istraživač nacionalnih manjina i urednik.
Preteče nacionalnih himni bile su uzvišene i crkvene pjesme koje su se od 16. stoljeća pjevale po crkvama diljem Europe, a iz tih melodija razvile su se narodne himne koje su pjevale velike zajednice, a potom su, u sretnim okolnostima, postale nacionalne himne.
Mađarski narod nije imao nacionalnu himnu sve do 19. stoljeća. Prije Kölcseyevog djela, katolički Mađari su kao nacionalnu molitvu pjevali crkvenu narodnu pjesmu „Boldogasszony anyánk”, koja je vjerojatno nastala početkom 18. stoljeća. Gledateljstvo je na početku programa imalo priliku čuti tu pjesmu u izvedbi mješovitog zbora Alfalusi i Népdalkör iz Kotline, kao i pjesmu „Ah, hol vagy magyarok tündöklő csillaga”, posvećenu Svetom Stjepanu. (Vjernici reformirane vjeroispovjesti su ranije, kao himnu, pjevali 90. psalam.)
Ferenc Kölcsey je 22. siječnja 1823. godine u mjestu Szatmárcsek dovršio pjesmu „Himnusz”, koja je dvadeset jednu godinu kasnije, s melodijom Ferenca Erkela, postala himna mađarskog naroda.
Od 1989. godine taj dan se obilježava kao Dan mađarske kulture, što i mi, Mađari u Hrvatskoj, svake godine dostojanstveno obilježavamo.
Tijekom proteklih godina ovaj poseban dan obilježavali smo na različite načine. DZMH je na središnjem događaju pružala priliku svojim kulturnim društvima i folklornim skupinama za nastup, ali proslavljali smo ga i zajedno sa učenicima osnovnih škola koji nastavu pohađaju na mađarskom jeziku, pridružujući se pokretu recitacije poezije diljem Karpatskog bazena, a ponekad smo za ovu prigodu organizirali i kazališne predstave.
Ovogodišnji glazbeno-plesni program obogatili smo video uradcima. U svečanom programu sudjelovali su mađarski zborovi: mješoviti zbor Alfalusi, Népdalkör iz Kotline, zbor Szivárvány iz Novog Bezdana, te članovi folklorne skupine „Csárdás” iz Suze, Luca Getto i Laslo Bejteš.
Iz društveno-znanstvene perspektive, mađarska kultura je skup vrijednosti koje se prenose s generacije na generaciju i, kao i u komunikaciji, za to su potrebni i onaj koji prenosi i onaj koji prima. Može postojati samo u zajedničkom životu i opstaje kroz međusobne kontakte.
Róbert Jankovics, predsjednik DZMH, u svom svečanom govoru naglasio je važnost očuvanja i njegovanja naše mađarske kulture.
-Ovo je prije svega dan rođenja naše himne, a zatim i Dan mađarske kulture, dan onih koji njeguju mađarsku kulturu. Njih smo pozdravili i s njima slavili danas ovdje, u zajednici Mađara u Hrvatskoj. Ponosni smo na napredak koji smo postigli u posljednjem desetljeću u njegovanju mađarske kulture na području današnje Hrvatske. Naime, 2016. obećali smo da ćemo svim udrugama Mađara koje istinski rade na očuvanju mađarske kulture osigurati odgovarajuće uvjete za rad. Ovo veliko obećanje sada je u završnoj fazi, jer gotovo sve aktivne udruge Mađara imaju svoje vlastite prostorije, što je jedan od preduvjeta za to da Dan mađarske kulture možemo slaviti još puno godina – izjavio je Róbert Jankovics, naglašavajući važnost očuvanja mađarskog jezika i ističući da svi moramo raditi na tome da i u budućnosti u našim zajednicama Mađara ovaj dan ostane praznik.
Svečani program nije govorio samo o očuvanju prošlosti, već i o gradnji budućnosti, pokazujući da su vrijednosti naše kulture žive i značajne i za zajednicu Mađara u Hrvatskoj.
Događaju su prisustvovali i János Magdó, generalni konzul Mađarske u Osijeku, te Zorica Paliž-Toth, ravnateljica Zaklade Economica Hungarica (Osijek).
Dodjela Nagrade za životno djelo Ács Gedeon dr. Andrásu Bertalanu Székelyu
Predsjedništvo DZMH odlučilo je na posljednjoj sjednici da ovogodišnju Nagradu za životno djelo Ács Gedeon dodijeli dr. Andrásu Bertalanu Székelyu, sociologu kulture i istraživaču nacionalnih manjina, za njegov rad u korist Mađara u Hrvatskoj.
Nagradu, koja uključuje i plaketu s likom Gedeona Ácsa, uručio je Róbert Jankovics.
-Izuzetno je lijep osjećaj kada se prepozna rad koji je trajao više desetljeća. Ovu nagradu, nesumnjivo sam dobio na temelju svojih napora u korist Mađara u Hrvatskoj. Meni su izuzetno važni Mađari u Bačkoj, Baranji i Prekmurju. Imao sam i imam istraživačke teme vezane za Mađare u Felvidéku, Zakarpatskoj oblasti i Transilvaniji, te nastojim raditi u njihovu korist. I, nema dvostrukih standarda, treba obratiti pažnju na nacije i u Mađarskoj i biti jednako velikodušan u ispunjavanju njihovih potreba kao i u slučajevima Mađara izvan granica – rekao je dobitnik nagrade.
Prijevod: Izabela Šegota
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.