A kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület idén áprilisban látta vendégül a budapesti Meseszó Egyesületet, amelynek tagjai meseestet tartottak Kopácson. A kapcsolatépítés a hétvégén Pomázon (Magyarország) folytatódott az V. Kárpát-medencei Népmesemondó Találkozón, amelyre a kopácsiakat is meghívták.
Az idén 10 éves budapesti Meseszó Egyesület egyik kiemelt programja volt a hétvégén megtartott V. Kárpát-medencei Népmesemondó Találkozó. A kétnapos rendezvényre a magyar nyelvterület számos részéről érkeztek népmesemondók, akiknek így alkalmuk nyílt találkozni, megismerkedni egymással, illetve egymás mesemondó gyakorlataival, szokásaival.
A találkozóra első ízben kaptak meghívást a kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület elnökségi tagjai is, akikkel idén áprilisban vették fel a kapcsolatot egy kopácsi tanulmányút során.
– Szívesen tettünk eleget a meghívásnak, hiszen a Kárpát-medence mesetermő vidékeinek Kopács is része, a legszebb tündérmeséket Kopács halásznépe őrizte meg, a találkozón pedig olyan néprajzkutató és mesemondó szakembereket ismerhettünk meg, mint például Dala Sára, Fábián Éva, dr. Magyar Zoltán, dr. Raffai Judit, dr. Sándor Ildikó, Varga Norbert vagy dr. Agócs Gergely. Utóbbi a Hagyományok Háza főmunkatársa, népzenész és mesemondó, aki a 2015-ben elhunyt Pál István nógrádi pásztorember és mesemondó életútjával és népköltészeti örökségével ismertetett meg bennünket – mondta el Varga József, a kopácsi Arany János Magyar Kultúregyesület elnöke.
A hagyományos élőszavas népmesemondás az egész Kárpát-medencében része volt a kis közösségek életének, a 20. század közepétől kezdve azonban fokozatosan eltűnt.
A budapesti Meseszó Egyesület azzal a céllal jött létre 2014-ben, hogy a magyar szövegfolklórral foglalkozók szakmai egyesületeként a magyar kulturális életben, valamint a hagyományok és értékek őrzésében és továbbadásában olyan szerepet töltsön be, amely biztosítja a hagyományokon alapuló, élőszavas mesemondással foglalkozók érdekvédelmét és érdekképviseletét.
A rendezvényt nemcsak mesemondással, hanem olyan előadásokkal is színesítették, amelyek a mesemondás közösségépítő erejéről szóltak.
A rendezvény támogatói a Hagyományok Háza, a Magyarság Háza, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Csoóri Sándor Alap voltak.