Mi is búcsúzunk Havasi Jánostól

150

Mindannyian megdöbbenéssel fogadtuk Havasi János újságírókollégánk halálhírét, aki hosszan tartó, súlyos betegség után hunyt el nemrég, 71 éves korában. Temetésére Kaposszekcsőn (Magyarország) május 24-én kerül sor.

Havasi János újságíró, író, hadisírkutató, aki kirándulásként élte meg az élet hozta minden egyes új megbízatást. Nála a tudósítás hivatás volt, hiszen 14 éves kora óta írt. Több kötet szerzője, ezek egyike Az IFOR éve, amelyben a magyar IFOR-katonák és nemzetközi rendőrök veszélyes küldetését mutatja be az 1991-ben kezdődött háborúban. Bőséges anyag állt rendelkezésére, hiszen keresztül-kasul bejárta Boszniát és a megszállt horvát Duna menti térség rettegésben tartott falvait. A honvédő háború ideje alatt és után a Drávaszögből is tudósított. Pasza Árpád, a HMDK tiszteletbeli elnöke a HMDK megalakulásának a 30. évfordulója alkalmából írt könyvében is fontosnak tartotta megemlíteni, azt írta: „A reintegrációs folyamat vége felé, amikor már a volt megszállt területeken is lehetőség nyílt »csoportosulni«, rendezvényeinkről gyakran tudósította a Duna Televíziót Havasi János, a kisméretű kamerája mögött álló újságíró empátiáját, nehéz helyzetünk iránti megértését nagyra értékeltük, belőle is erőt merítettünk.”

Ezenkívül sok éven át a határon túli magyar média kapcsolatokkal foglalkozó különmegbízottjaként is tevékenykedett. Rendszeresen részt vett a Kárpát-medencei magyar újságíróegyesületek rendezvényein, a médiatalálkozókon, a jó hangulat egyik felelőse volt, mert ilyenkor magával vitte hegedűjét is, így a késő éjszakába nyúló nótázás is garantált volt.

Érdeklődő és figyelmes beszélgetőpartner volt, aki évekkel korábbi beszélgetésekre is emlékezett, és mindig „képben volt” a nálunk zajló történésekkel kapcsolatban is.

Havasi János 1952. július 12-én született Dombóváron. A Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzett 1976-ban, majd 1976–1977-ben a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) újságíró-iskolájában. Dolgozott a Dunántúli Naplónál (Pécs), volt A Helyzet című hetilap főszerkesztője, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium sajtóosztályának vezetője, szóvivője. 1992-től 1994-ig a Párizsi Magyar Intézet sajtókapcsolatokkal megbízott igazgatóhelyettesi tisztségét töltötte be. 1995-től a Duna TV-ben dolgozott: 1996-ig tudósítóként, majd 1997–1998 között ő volt a közönségszolgálati igazgató.

A Magyar Televízióban a regionális, kisebbségi és határon túli műsorok főszerkesztője volt. 2010-ben az MTVA közéleti főszerkesztőjévé nevezték ki.

Ezt követően 2012-től a határon túli kapcsolatokért felelős kabinetvezető-helyettes, majd 2020. január 1-től a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. rádiós médiaszolgáltatási igazgatója lett.

Havasi János hadisírkutatással is foglalkozott.  2013-ban jelent meg Lánykák, az idő eljárt című munkája, amelyet édesanyja elmesélése és levelei, valamint saját helyszíni kutatásai alapján írt. A könyv alapján forgatták a 2018-ban bemutatott Örök tél című történelmi filmdrámát, amely a Magyarországról szovjet lágerekbe hurcolt magyar embereknek állít emléket. Az alkotás több nemzetközi díjat is nyert. Több könyv szerzője is.

Munkáját 2009-ben a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója Sándorov Péter-díjjal ismerte el, 2010-ben a Magyar Hadisírgondozásért kitüntető címben részesült, 2019-ben Párizs város nagyérmének ezüst fokozatával tüntették ki; 2020-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vette át, 2021-ben pedig Herczeg Ferenc-díjjal tüntettek ki.