A zágrábi magyar nagykövetség munkatársai magyar óvodákat látogattak meg, ahol a szülőkkel kötetlen beszélgetést folytattak. Iván Gábor nagykövet az eszéki magyar iskolaközpont óvodájában, Tuska Enikő konzul Laskón, Dezső János kulturális attasé pedig Kopácson találkozott a szülőkkel, ahol a magyar iskolák előnyeiről beszéltek.
A magyar iskolákban az elmúlt néhány évben tapasztalható drasztikus diáklétszám-csökkenés miatt a zágrábi magyar nagykövetség óvodai látogatássorozatot kezdeményezett.
– A tapasztalatok azt mutatják, hogy még magyar óvodába beíratják a szülők a gyerekeket, de ezt követően már nem a magyar, hanem a horvát tannyelvű iskolákat választják. Ezért úgy döntöttek a zágrábi külképviseleten nagykövet úr vezetésével a kollégák, hogy meglátogatjuk a magyar óvodákat, és kötetlen beszélgetések keretében elmondjuk, milyen előnyökkel is jár, ha gyermekük Horvátországban magyar nyelven végzi el az általános, illetve később a középiskolát is. Felhívtuk a szülők figyelmét arra, hogy az európai uniós csatlakozással a határok megszűnnek, a személyek, áruk mozgása a két állam, Horvátország és Magyarország között mindennapossá válik, a nyelvismeret pedig elsődleges szempont lesz a munkahelykeresés folyamán. És nem utolsósorban felhívtuk a figyelmet arra, hogy mint ahogy most, úgy a jövőben is támogatni fogjuk a külhoni magyarságot azzal, hogy minden évben egyetemi ösztöndíjakat biztosít a magyar állam a tanulmányaikat anyanyelven végző diákok számára – mondta Tuska Enikő konzul, aki a laskói óvodában tett látogatást.
A nagykövetség munkatársai azt tapasztalhatták, hogy a szülők, akik nyitottak az ilyen jellegű beszélgetésekre, nagyon szívesen találkoznak akár a követség, akár a helyi magyarság képviselőivel, de sajnálatos módon egybehangzóan azt mondták minden helyszínen, hogy a horvát iskolában tanuló magyar gyerekek előnyösebb helyzetbe kerülnek azokkal szemben, akik magyar iskolába járnak.
– Ezt az érvrendszert próbáltuk mi saját tapasztalataink, illetve a régió tapasztalatai alapján megcáfolni és felhívni a szülők figyelmét arra, hogy ezt tévesen látják. És akinek ilyen csodálatos kultúrája van, és ilyen szép az anyanyelve, és egyszerre két nyelvet tanul meg, a horvát államnyelven túl a magyart is, annak csak előnye származhat ebből – tette hozzá a konzul asszony.
Pajrok Andrea tanár magyar általános iskolában tanít, három gyermek édesanyja. Ő magyar iskolába adja gyerekét.
– Én itteni magyar tannyelvű iskolába jártam, Budapesten fejeztem be az egyetemet, majd hazajöttem, itt alapítottam családot, és soha nem származott hátrányom abból, hogy anyanyelvemen tanultam, sőt. Az én gyerekeim, mivel a férjem is magyar, magyarul gondolkodnak, magyarul álmodnak. Pedagógusként tudom, hogy a gyerek az anyanyelvén tudja leginkább elsajátítani a tanagyagot. A későbbiekben pedig más nyelveket is megtanulhat, a horvát mellett fontos, hogy angolul vagy németül is tudjon, de mint mondtam, az alapok a legfontosabbak és az egészséges környezet. Nem szeretném kitenni annak a gyerekemet, hogy ne értse, mit tanul, nem szeretném, ha azért, mert nyelvi nehézségekkel küzd, megutálja az iskolát. Másodsorban érzelmi okok miatt is magyar tannyelvű iskolába írattuk. Nekünk fontos magyarságunk, fontos az anyanyelvünk és a kultúránk, fontos, hogy a gyerekeim ne asszimilálódjanak, hanem tudják, hova tartoznak, hogy egészséges, öntudatos felnőtté váljanak, hogy gyermekeiknek és unokáiknak átadják ők is azokat az értékeket, hagyományokat, de legfőképpen a nyelvet, amelyet mi az őseinktől örököltünk – nyilatkozta lapunknak a háromgyermekes édesanya.
A legtöbben viszont nem így döntenek, akár vegyes, akár „tiszta” házasságról van szó, a szülők többsége a horvát tannyelvű iskolát választja, többek között a laskói Ádor Adrianna is a már szokványos indokkal.
– Az első gyerekünket is horvát tannyelvű iskolába írattuk, most a kisebbik is oda fog járni. Mivel Horvátországban élünk, szerintünk az a legjobb, ha horvát iskolába jár – nyilatkozta lapunknak Ádor Adrianna.
A nagykövetség további látogatásokat is tervez a közeljövőben.
{fcomments}