A daróci mintás csillárt múlt hétfőn függesztették fel a templomhajó mennyezetére, hogy bevilágítsa az istentiszteleteket.
A kovácsoltvas csillárt a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház készíttette László Ottó felvidéki (Szlovákia) iparművésszel, aki személyesen hozta el alkotását Várdarócra.
– Négyen dolgoztunk a csilláron két héten keresztül, félretettünk minden más munkát, hogy gyorsan elkészülhessünk vele. Mindig lényeges, hogy a helyi, vidékre jellemző ornamentikát megjelenítsük a munkáinkon – itt a liliomtulipán-féléket próbáltuk visszaadni a csillár kerületén, illetve középen megjelenik a kakas, ami a falu jellemző motívuma – nyilatkozta lapunknak László Ottó kovácsmester.
Beszélt arról is, milyen ismeretekkel kell magát felvérteznie egy iparművésznek ahhoz, hogy a vashoz nyúljon: a mesterség alapfogásain kívül, amit a patkókovácsok ismernek, ő egyetemi képzés keretében tanult anyagismeretet, művészettörténetet, marketing menedzsmentet, amire korunkban szintén nagy szüksége van a mesterembernek a boldoguláshoz.
Miközben beszélgettünk, segédei, valamint a daróci egyházközség gondnoka előkészítették a csillárt a templomhajó közepén, majd felhúzták a mennyezetre. Nemcsak a plafongerendákhoz, hanem a tetőszerkezethez is hozzáerősítik a háromszáz kilós csillárt, így teljesen biztonságos, nem szakadhat le – magyarázta a mester.
– Úgy kell alkotni, hogy tíz, húsz, harminc, ötven év múlva is vállalni tudd a munkád, hogy az utókor számára is elfogadható legyen – mondta László úr.
A csillár időközben a helyére került, bekapcsolták, így világítás közben is megcsodálhattuk a mestermunkát, ami elégedettséggel tölti el a helyi közösség tagjait most és évtizedek múlva is.
– Jankovics Róbert parlamenti képviselő úr segítségével a közelmúltban felújították a várdaróci műemléktemplomot is. Egy ilyen gyönyörű templomban pedig méltó fényforrásnak kell lennie, éppen ezért nagy öröm számunkra, hogy a következő istentiszteleteken már az új csillár világítja be a liturgikus teret – nyilatkozta lapunknak Szenn Péter püspök, hozzátéve, a Felvidékről érkezett műalkotás egyben a Kárpát-medencei magyar összetartozás szimbólumaként is értékelhető.
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.